Najlepszy portal o zdrowiu

Kosmetyki naturalne – dlaczego warto je stosować?

Gdy kilka lat temu pojawiły się pierwsze kosmetyki naturalne nie od razu zdobyły dużą popularnością. Z czasem, liczba ich użytkowników i użytkowniczek rosła, a wieść o pozytywnych wrażeniach z ich stosowania zachęcała kolejne osoby do wypróbowania kosmetyków z naturalnych składników. Trend ten trwa do dzisiaj i wcale nie wydaje się, aby miał się ku końcowi. Bo, czy może być coś lepszego dla naszej skóry, jak to co otrzymaliśmy od natury? Sądząc po stanie skóry naszych babć – zdecydowanie nie!

Bezpieczeństwo

Tradycyjne kosmetyki drogeryjne zawierają w swoim składach liczne substancje, których pochodzenia próżno można by szukać w naturalnym środowisku. SLS-y, glikole, PEG-i mogą powodować podrażnienia i uczulenia delikatnej skóry, a ich nagromadzenie w komórkach może być szkodliwe dla organizmu ludzkiego.

Efektem stosowania tradycyjnych kosmetyków mogą być zaburzenia podstawowych funkcji skóry – objawiające się wysypkami, zaczerwienieniem, wypryskami, zwiększoną lub obniżoną produkcją sebum – zaburzenia hormonalne, a nawet nowotwory.

Stosując kosmetyki wytwarzane z naturalnych składników nie musimy obawiać się przykrych i gwałtownych reakcji skóry, a tym bardziej poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Dla alergików

Nie wszystkie kosmetyki ekologiczne przeznaczone są specjalnie dla alergików. Chcąc zakupić kosmetyk dla siebie, wystarczy, że mamy świadomość jakie substancje nas uczulają. Rozszyfrowanie składu kosmetyków naturalnych nie stanowi problemu, tak jak w przypadku tych zawierających szereg nieznanych – przeciętnemu człowiekowi – substancji chemicznych. Jeśli uczula Cię jakaś substancja pochodzenia naturalnego wystarczy unikać kosmetyków, które ją zawierają.

Kosmetyki naturalne, ponieważ nie zawierają sztucznych substancji chemicznych w swoim składzie, wiążą się z mniejszym ryzykiem podrażnień i reakcji alergicznych. Nie oznacza to jednak, że nie mogą one uczulić. Ekstrakty roślinne i olejki eteryczne mogą powodować podrażnienie. Wyposażeni w wiedzę, czego nasza skóra nie toleruje, powinniśmy w taki sposób dobierać kosmetyki naturalne, aby owych alergenów unikać.

Proste składy

W kosmetykach ekologicznych znajdziemy najwięcej 4-5 składników. Zdarzają się i takie, które doskonale spełniają swoją funkcję zawierając jedynie dwie substancje, a nierzadko znaleźć możemy również naturalne kosmetyki jednoskładnikowe.

Sprawdzając skład kosmetyku naturalnego nie znajdziemy w nim szeregu substancji, których nazwy absolutnie nic nam nie mówią. Nawet, gdy jest on napisany w obcym języku, poszczególnych składników łatwo będzie nam się domyśleć. Przez co łatwiej będzie nam również dobrać odpowiedni kosmetyk dla siebie.

Nieliczne kosmetyki ekologiczne charakteryzują się „nieco” bogatszym składem. Czego doskonałym przykładem jest np. mydło syberyjskie – wyprodukowane na bazie 37 różnych ziół.

Chwilowy trend, tymczasowa moda?

Ci, którzy raz użyli kosmetyków naturalnych, nierzadko wprowadzają je do swojej pielęgnacji na stałe. Trudno mówić, w tym przypadku o chwilowym trendzie, a można by się pokusić o stwierdzenie, że moda na kosmetyki naturalne jest kolejnym etapem „świadomego konsumpcjonizmu”. Od żywienia, przez zmianę trybu życia na zdrowy, na właściwej pielęgnacji skończywszy.

1 Comment

  1. Ania Reply

    Staram się kupować głównie naturalne kosmetyki. Lubię wiedzieć co stosuję i jaki ma to wpływ na mój organizm. Ta tak jak z żywieniem. Akurat tutaj duży wpływ miała dla mnie książka, którą przeczytałam Zatrzymać dzień. Otwiera oczy na wiele spraw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na górę