Czy hodowla grzybów psylocybinowych jest legalna?
Grzyby psylocybinowe to grzyby, które zawierają substancję psychodeliczną psylocybinę. Znane są ze swojej zdolności do wywoływania halucynacji, euforii i zmian w percepcji. Grzyby psylocybinowe można znaleźć w różnych częściach świata. Były używane przez ludzi od tysięcy lat, głównie w różnego rodzaju ceremoniach. Przypisuje się im różnorodne właściwości lecznicze, dzięki czemu zainteresowali się nimi naukowcy. Obecnie prowadzonych jest wiele badań nad działaniem grzybów psylocybinowych. Jaki wpływ mogą mieć grzyby psylocybinowe na funkcjonowanie mózgu człowieka? Dowiedz się więcej!
Czym są grzyby psylocybinowe?
Grzyby psylocybinowe to rodzaj grzybów, które zawierają psylocybinę. Jest to substancja czynna, która powoduje działanie halucynogenne. Dzięki temu grzyby psylocybinowe są również znane jako magiczne grzyby. Od wieków były używane do celów duchowych, ale w ostatnich latach są kojarzone głównie jako środek psychodeliczny. Substancje czynne w tych grzybach mogą mieć głęboki wpływ na tych, którzy je spożywają. Dzieje się tak, ponieważ wpływają one na układ serotoninergiczny i powodują halucynacje.
Psylocybina przyjmowana w określonych dawkach może powodować halucynacje. Często opisywane są jako stan podobny do snu, który można przeżyć. Skutki tych halucynacji różnią się w zależności od osoby i czynników, takich jak nastrój i atmosfera podczas jej przyjmowania. Psylocybina może powodować zmiany świadomości, czasu i przestrzeni. Co oznacza, że zmienia się postrzeganie rzeczywistości poprzez zniekształcanie myśli i uczuć. Na przykład osoba ją zażywająca może zobaczyć rzeczy, których nie ma lub mieć zniekształcone poczucie czasu podczas wykonywania różnorodnych czynności – poczucie, że wykonuje daną czynność od dłuższego czasu, gdy w rzeczywistości dopiero ją rozpoczęła.
Czy Psylocybina może mieć pozytywny wpływ na człowieka?
Psylocybina to substancja, która od wielu lat budzi duże zainteresowanie wśród naukowców. Prowadzone są liczne badania dotyczące jej wpływu na zwalczanie wielu zaburzeń psychicznych, w tym depresji, stanów lękowych czy zaburzeń odżywiania. Johns Hopkins University w Baltimore, USA jest jedną z wiodących instytucji badawczych zajmujących się badaniem psylocybiny i jej wpływu na ludzkie zdrowie. Centrum Badań nad Psychodelikami i Świadomością na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa jest poświęcone badaniom i edukacji na temat terapeutycznych zastosowań substancji psychodelicznych.
Psylocybina przynosi korzyści osobom przechodzącym terapię w leczeniu lęku, depresji i uzależnienia. Wykazano, że pomaga pacjentowi zrozumieć przeszłe doświadczenia, w nowym świetle. Terapia psychodeliczna okazała się skuteczna w leczeniu lęku i depresji. Psylocybina przynosi korzyści osobom przechodzącym terapię.
W 2000 roku Uniwersytet Johnsa Hopkinsa stał się pierwszą placówką badawczą w Stanach Zjednoczonych, która wznowiła eksperymenty nad wpływem leków psychodelicznych na ludzi. Eksperymenty te przeprowadzono z grupą ochotników, którzy nie przyjmowali wcześniej tego typu środków. Wyniki? W 2016 roku opublikowano badanie, w którym nieuleczalnie chorzy pacjenci byli poddani terapii psychodelicznej. Wyniki wykazały, że około 80% pacjentów zgłosiło poprawę nastroju i jakości życia.
Amerykański ośrodek nie jest jedynym, który prowadzi tego typu badania. Narodowe Centrum Nauki w Polsce finansuje badanie wpływu psylocybiny na depresję. Badania te są prowadzone na zwierzętach. Coraz więcej dowodów wskazuje, że psychodeliki, mają długotrwały pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Wykazano, że ketamina i psychodeliki serotoninowe okazały się wpływać na przywrócenie sieci neuronalnej. Mogą być one potencjalnie wykorzystane do pomocy pacjentom z zaburzeniami neurodegeneracyjnymi. Warto jednak podkreślić, że nadal trwają badania nad psylocybiną i zażywaniem grzybów psylocybinowych. Nie ma więc jeszcze jednoznacznych wniosków, które pozwoliłyby określić tę substancję, jako w pełni bezpieczną dla ludzi.
Czy hodowla grzybów psylocybinowych jest legalna?
Przeszukując interent, możesz napotkać growkity grzybów psylocybinowych. Są to zestawy, które zawierają wszelkie niezbędne elementy potrzebne do hodowli grzybów psylocybinowych. W tym zarodniki grzybów psylocybinowych, podłoże wraz z pojemnikiem i torbą, która miałaby pełnić funkcję małej szklarni. Jednym z najbardziej popularnych jest Golden Teacher growkit. Jest to gatunek, który wyróżnia się wielkością grzybni. Jego kapelusze mogą osiągać średnicę nawet pięciu centymetrów. Natomiast, czy jego uprawa jest legalna?
Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o Przeciwdziałaniu Narkomanii zakazuje produkcji, obrotu i używania substancji psychotropowych. Ustawa nie wspomina w szczególności grzyba Golden Teacher, ale obejmuje grzyby zawierające psylocybinę i/lub inne substancje psychoaktywne. Mimo tego istnieje wiele sklepów sprzedających growkity grzybów psylocybinowych. W zarodnikach grzybów nie znajdują się, żadne substancje psychotropowe, które są zakazane przez ustawę. Oznacza to, że posiadanie growkitów jest w pełni legalne, nie można natomiast dopuścić do tego, aby grzyby psylocybinowe wyrosły.
Są natomiast wyjątki, gdzie hodowla grzybów psylocybinowych jest dozwolona. Są to instytucje naukowe, które prowadzą nad nimi badania. Muszą one posiadać zezwolenie Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Każda jednostka, która chce otrzymać takie zezwolenie, musi ściśle określić, jakie substancje będzie badać, jaki jest cel i zakres badań. Zezwolenie nie daje jednostkom naukowym pełnej swobody podczas przeprowadzanych badań, ponieważ są one kontrolowane i sprawdzane, czy przestrzegają wszelkich środków bezpieczeństwa.