Najlepszy portal o zdrowiu

Kalistenika – zalety i korzyści

Praca nad wymarzoną sylwetką nie jest niczym prostym. Trzeba włożyć w to wiele pracy i przygotować się na wiele wyrzeczeń. Można jednak na wiele sposobów znacznie sobie to ułatwić. Podstawa to przede wszystkim dobranie odpowiedniego treningu. W ostatnich latach popularność zdobyło wiele technik treningowych, które mogą być świetną propozycją dla osób zainteresowanych sportowym stylem życia. Szczególnie polecana jest obecnie kalistenika. Z jednej strony należy ona do najprostszych technik treningowych, a z drugiej – jej skuteczność jest powszechnie znana i doceniana. Warto zainteresować się jej możliwościami nieco bliżej.

Czym jest kalistenika?

Kalistenika stanowi dość ogólne i szerokie pojęcie. Jest to bowiem zbiór ćwiczeń które wykonujemy wyłącznie przy użyciu własnego ciała i jego ciężaru. W niektórych odmianach treningu można co prawda korzystać z podstawowych sprzętów do ćwiczeń, takich jak drążki do podciągania, ale sekret tkwi tu właśnie w prostocie.
Jest to w zasadzie najbardziej podstawowa forma treningu. Można powiedzieć, że rozwija się już od czasów starożytnych. Szczególnym uznaniem cieszyła się w kulturach śródziemnomorskich, takich jak Grecja czy Rzym.

Najpopularniejsze ćwiczenia

Do kalisteniki można zaliczyć wiele ćwiczeń. Należą do nich również te najbardziej znane i podstawowe, które wykonuje się chociażby na lekcjach wychowania fizycznego w szkołach. Przykłady takich ćwiczeń to między innymi:

  • Pompki
  • Brzuszki
  • Przysiady
  • Podciąganie się na drążku
  • Dipy

Trening ten stracił nieco na popularności w drugiej połowie XX wieku, kiedy zaczęto skupiać się raczej na treningu kulturystycznym. Na początku tego stulecia zaczął jednak wracać do łask. Pojawiła się nowoczesna jego odmiana, zmiana popularnie street workout. Jak sama nazwa wskazuje, trening ten zakłada wykorzystywanie do ćwiczeń wszystkiego, co jest dostępne pod ręką – w domyśle, na ulicy. W ostatnich latach trening ten jest również często polecany przez wielu zawodowych trenerów jako prosty i skuteczny.

Zalety kalisteniki

zalety kalistenikiWykonywanie ćwiczeń kalistenicznych niesie ze sobą szereg korzyści. Przede wszystkim trening taki wzmacnia cały organizm. Przy wykonaniu całego zestawu ćwiczeń możemy zaangażować właściwie wszystkie partie mięśni. Udowodniono doskonały wpływ kalisteniki na układ krwionośny. Regularnie wykonywane ćwiczenia wzmacniają serce i obniżają ciśnienie krwi.

Trening ten jest doskonałym sposobem na wyrobienie sobie dobrej kondycji fizycznej. Ciało poddane takiemu wysiłkowi nabiera wytrzymałości i staje się odporniejsze. Poszczególne ćwiczenia poprawiają również zmysł równowagi oraz koordynację ruchową.

Niewątpliwą zaletą kalisteniki jest fakt, że nie potrzebujemy do niej żadnego sprzętu sportowego. Prawdopodobnie najbardziej „zaawansowaną” rzeczą jaka może być tu potrzebna jest zwykły drążek do podciągania się. Kompletny trening może być zatem wykonywany w stu procentach w domu. Nie trzeba ponadto poświęcać na te ćwiczenia wiele czasu. Warto jednak pamiętać, że bardzo ważna jest tu odpowiednia rozgrzewka i rozciągnięcie wszystkich mięśni przed konkretnym treningiem.

Odżywka po kalistenice

Osoby, które regularnie uprawiają ten rodzaj sportu, powinny pomyśleć o suplementacji i uzupełnieniu ewentualnych niedoborów w diecie. Odżywki białkowe i węglowodanowe nie zastąpią zbilansowanej diety, ale pomogą w regeneracji czy w zapotrzebowaniu kalorycznym np. po treningu.

Ćwicz z trenerem personalnym

Pomimo swojej prostoty, kalistenikę trzeba wykonywać w odpowiedni sposób. Bez właściwego przygotowania każdy trening może nam bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Z tego powodu dobrym pomysłem jest trening z profesjonalnym trenerem, który wprowadzi nas we wszystkie tajniki ćwiczeń i pokaże, jak wykonywać je w prawidłowy sposób. Nie każdy ma dziś czas i możliwości jeśli chodzi o dojeżdżanie do siłowni czy klubów fitness na spotkania z trenerem. Rozwiązaniem może być usługa ciesząca się obecnie coraz większą popularnością, czyli mobilny trener personalny. Jak sama nazwa wskazuje, współpraca taka polega na tym, że trener sam dojeżdża do klienta w umówione wcześniej miejsce. Jest to bardzo wygodna i praktyczna usługa. Oferty tego typu są obecnie coraz liczniejsze. Decydując się na współpracę z prawdziwym profesjonalistą otrzymujemy pewność, że nasz trening faktycznie będzie skuteczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na górę