Najlepszy portal o zdrowiu

Klimatyzacja w domu?

W czasie wielkich upałów wszyscy chętnie wchodzą do klimatyzowanych pomieszczeń. Panujący w nich przyjemny chłód pozwala odetchnąć i odpocząć od skwaru. Coraz więcej osób zastanawia się nad montażem klimatyzacji w swoim domu, podczas gdy w samochodach i lokalach usługowych jest ona już niemal standardem. Jakie są wady i zalety montażu klimatyzacji w domu? Warto je poznać przez podjęciem decyzji, ponieważ jest to przedsięwzięcie dosyć kosztowne.

Klimatyzacja – zastosowania oraz zalety!

Klimatyzacja ma dość szerokie zastosowanie. Zakres jej działania to zwykle temperatury od zera do plus trzydziestu pięciu stopni, przy czym klimatyzator może zarówno chłodzić, jak i dogrzewać pomieszczenie. Zużycie energii jest przy ty mniejsze niż w przypadku piecyka elektrycznego, co pozwala na ewentualną oszczędność. Klimatyzator działa także obniżając wilgotność powietrza, dzięki czemu organizm człowieka może schładzać się efektywniej niż w bardzo gorącym, wilgotnym powietrzu.

To właśnie możliwość zapewnienia komfortu termicznego oraz optymalnej dla dobrego samopoczucie i funkcjonowania temperatury są dwiema kluczowymi zaletami klimatyzacji. Nikt nie może pozwolić sobie na urlop na okres całego lata, by w tym czasie wyjechać do chłodniejszego miejsca – dlatego tak ważne jest, by móc pracować w odpowiedniej temperaturze. Nadmierne gorąco i brak tlenu w wilgotnym powietrzu narażają na przemęczenia, wybuchy agresji a nawet utratę zdrowia, nie wspominając o komforcie. Klimatyzacja pozwala zapobiec wszystkim tym złym skutkom upałów. Zamontowanie jej w domu pozwala także o wiele lepiej spać i wypoczywać po pracy. Niektóre klimatyzatory mogą także jonizować i czyścić powietrze, co jest wielkim plusem gdy na dworze zupełnie brak ruchu powietrza i przez to wywietrzenie pomieszczenia nie jest możliwe. Klimatyzacja może być zbawienna zwłaszcza dla osób starszych, z nadciśnieniem i problemami z krążeniem, jest też polecana dla dzieci w upalne dni.

Jak wygląda czyszczenie klimatyzacji?

Jednak to urządzenie ma również swoje wady. Jednym z nich jest konieczność regularnego czyszczenia i serwisu. W starszych modelach urządzeń problemem były grzyby i bakterie, jednak obecnie stosuje się nowoczesne, antybakteryjne materiały. U osób podatnych na migrenę zimne przeciągi i zwiększenie ciśnienia mogą powodować ból głowy, wiele osób skarży się też na chrypkę i ból gardła po przebywaniu w klimatyzowanym pomieszczeniu. Warto pamiętać też, że nagłe zmiany temperatury przy wchodzeniu i wychodzeniu z pomieszczenia mogą mieć fatalne skutki dla zdrowia, więc nie należy ustawiać klimatyzatora na zbyt niską temperaturę.

Wiele z wad starych typów klimatyzacji zostało już całkowicie wyeliminowanych. Nowoczesne urządzenia nie powodują problemów z grzybami i bakteriami, klimatyzacja nie grozi też bólami reumatycznymi. Warto jednak pamiętać, że znoszenie stałego przebywania w klimatyzowanym pomieszczeni jest kwestią indywidualną, a klimatyzacja działa prawidłowo i bezpiecznie tylko wtedy, gdy dba się o regularne przeglądy wykonywane przez firmę instalującą oraz o częste wymienianie filtrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na górę