Jaki wybrać nebulizator?
Jaki wybrać nebulizator, gdy mamy dostęp nie tylko do różnych rodzajów tego urządzenia, ale też do setek modeli z dziesiątkami funkcji? Wszystko jak zawsze zależy od potrzeb! A że jest to jeden z podstawowych sprzętów w wyprawce dla niemowlaka, więc doradzamy, jaki nebulizator kupić dla dziecka, aby służył też całej rodzinie – w chorobie i profilaktycznie!
Inhalator kontra nebulizator – jaki wybrać sprzęt?
Przede wszystkim w trakcie poszukiwań nebulizatora z pewnością natkniesz się także na „inhalatory” lub na sprzęt oznaczony obiema nazwami (np. „nebulizator-inhalator siateczkowy”). Mimo że często używane są zamiennie, te dwa pojęcia nie są tożsame. Nebulizator jest rodzajem inhalatora, tak jak nebulizacja rodzajem inhalacji, ale nie każdy inhalator jest nebulizatorem.
Inhalacja to pojęcie ogólne, odnoszące się do terapii dróg oddechowych za pomocą pary wodnej, roztworu leku bądź aerozolu – nebulizację zawęża się jedynie do użycia tego ostatniego, czyli aerozolu. Nebulizator musi zamieniać lek w aerozol.
Inhalator nie zawsze ma funkcję nebulizacji i trzeba sprawdzić parametry urządzenia.
Dlaczego akurat nebulizacja?
Nebulizację stosuje się zarówno profilaktycznie – do oczyszczania i nawilżania dróg oddechowych, jak i też jako formę leczenia (np. infekcji dróg oddechowych, astmy czy mukowiscydozy). Ta metoda podawania leków drogą wziewną jest szybka i skuteczna – cząsteczki aerozolu docierają dokładnie do objętego chorobą miejsca (np. pęcherzyków płucnych), i nieinwazyjna (mniejsze ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych).
Jaki nebulizator kupić – pneumatyczny, siateczkowy czy ultradźwiękowy?
Wybór konkretnego rodzaju nebulizatora wpłynie na używanie urządzenia – warto go więc uzależnić od potrzeb i oczekiwań.
- Nebulizatory pneumatyczne, inaczej tłokowe. Składają się z elektrycznego kompresora i komory na leki, połączonych przewodem powietrznym. Zalety to trwałość, współpraca ze wszystkimi lekami i stosunkowo niska cena. Pracują dość głośno (co nie podoba się dzieciom), a jakość aerozolu uzależniona jest od parametrów urządzenia, czyli warto zainwestować w nieco droższy model.
- Nebulizatory ultradźwiękowe. Zamiast kompresora używają przetwornicy do fal dźwiękowych, które to rozpraszają cząsteczki cieczy (soli fizjologicznej i leków). Małe i stosunkowo ciche, ale dość drogie i mniej trwałe. Nie można ich też używać u dzieci poniżej 1. roku i nie nadają się do wszystkich leków, a duża gęstość aerozolu może podrażniać drogi oddechowe. Dobre dla dorosłych!
- Nebulizatory membranowe (siateczkowe). To urządzenia małe, mobilne i ciche, wydajne i szybkie, a zasilane bateriami, które zwykle można ładować też z powerbanku. Wykorzystuje się je do podawania leków różnego typu, idealne do oczyszczania dróg oddechowych. To dobra odpowiedź na pytanie o to, jaki nebulizator wybrać dla dziecka, a sprawdza się również u dorosłych! To sprzęt dla całej rodziny, pomocny w terapii górnych i dolnych dróg oddechowych.
Jaki nebulizator dla niemowlaka, ale i dla całej rodziny?
Dobry nebulizator kupisz za 150-300 złotych, więc jest to pewien wydatek i najlepiej, jeśli będzie mógł służyć zarówno Twojemu dziecku, jak i też całej Twojej rodzinie! W Helpmedi polecamy nebulizatory membranowe (siateczkowe), a przygotowaliśmy dla Was specjalny zestaw z nebulizatorem NebuCare. Znajdziesz w nim:
- ultracichy i skuteczny sprzęt – nebulizator siateczkowy obsługiwany jednym przyciskiem i ładowany za pomocą USB,
- dwie maseczki: małą (dla niemowląt) i większą (dla starszych dzieci i dorosłych), szczelnie przylegające do twarzy,
- 40 ampułek soli fizjologicznej Katarek, w której możesz rozcieńczać leki, a której możesz też używać profilaktycznie do oczyszczania dróg oddechowych oraz do pielęgnacji dziecka.
Każdy dobry nebulizator powinien wykazywać się odpowiednimi parametrami, które świadczą o jego skuteczności, oraz kilkoma przydatnymi funkcjami – o nich poniżej!
Jaki nebulizator wybrać? Najważniejsze parametry i funkcje
- Wielkość wytwarzanych cząsteczek aerozolu. Podstawowym zadaniem nebulizatora jest wytwarzać aerozol, w którym zawieszone są cząsteczki leku. Od wielkości cząsteczek zależy, do których odcinków dróg oddechowych dotrą, czyli skuteczność leczenia. Cząsteczki o wielkości powyżej 8 µm docierają tylko do jamy ustnej i gardła, poniżej 5 µm już także do oskrzeli, tchawicy czy płuc – warto wybrać model nebulizatora, który umożliwi dotarcie leku jak najgłebiej.
- Frakcja respirabilna. Wartość powinna być wyższa niż 50%, a określa, jaki procent cząsteczek przy wytwarzaniu aerozolu z roztworów soli oraz leków ma rozmiar minimum 5 µm, czyli dociera głębiej, do dolnych dróg oddechowych. W nebulizatorze NebuCare Helpmedi to nie mniej niż 60%.
- MMAD, czyli średnia aerodynamiczna wielkość cząstek. Ten parametr to taka deklaracja producenta, że średnia wielkość cząsteczek aerozolu to minimum 5 µm, czyli że aerozol będzie docierał odpowiednio głęboko, zwiększając tym samym skuteczność terapii w dolnych drogach oddechowych.
- Tzw. martwa objętość. Ten parametr powinien mieć jak niższą wartość, bo określa ilość leku, jaka zostaje w urządzeniu po zakończeniu nebulizacji. I tak np. nasz nebulizator NebuCare posiada funkcję Saving Drug Technology – lek podawany jest bezstratnie, a cała dawka zamienia się w leczniczą mgiełkę.
- Rodzaje leków. Najlepiej, jeśli w nebulizatorze używać można bardzo dużej grupy leków. Nebulizator NebuCare jest oznaczony „wide spectrum use”, czyli pracuje z większością często stosowanych leków. To np. Nebbud, Mucosolvan, Pulmicort, Berodual czy Ventolin. Ważne są również rodzaje roztworów soli – np. nebulizatory siateczkowe nie mogą być używane z solą z dodatkiem kwasu hialuronowego czy ektoiny.
- Praca urządzenia. Dobry nebulizator powinien pracować szybko, wydajnie, cicho i bezprzewodowo! W NebuCare zadbaliśmy o możliwość ładowania przez USB i ultracichą pracę – dźwięk nie straszy maleństwa, a starszakowi pozwala np. obejrzeć bajkę. Urządzenie ma również specjalny czujnik, który umożliwia nebulizację także w pozycji leżącej, co ważne w przypadku niemowląt. Działa w dwóch trybach – z szybkością ≥ 0,25 ml lub ≥ 0,25 ml/ min.
Podsumowując: jaki nebulizator kupić? Określ potrzeby swoje i domowników, wybierz rodzaj urządzenia i sprawdź parametry i funkcje modelu, na które położyliśmy nacisk w tym poradniku. My polecamy zestaw NebuCare od Helpmedi – idealny dla dzieci i dorosłych i z potężnym zapasem soli fizjologicznej Katarek, którą wykorzystasz też do pielęgnacji malucha!
FAQ:
W przypadku niemowląt i dzieci najlepiej sprawdzają się nebulizatory membranowe (siateczkowe). Działają bezprzewodowo, bardzo cicho, szybko i skutecznie.
Najważniejsze parametry nebulizatora to: wielkość wytwarzanych cząsteczek (dobrze, jeśli jest to 5 µm lub mniej), frakcja respirabilna (min. 50%), MMAD (czyli średnia aerodynamiczna wielkość cząstek) min. 5 µm oraz martwa objętość – jak najniższa (czyli jak najmniejsza strata leku).
Poza dobrymi parametrami nebulizator dla niemowląt powinien wyróżniać się cichą pracą, działać bezprzewodowo i umożliwiać nebulizację także w pozycji leżącej.