Najlepszy portal o zdrowiu

Jak zostać instruktorem fitness?

Fitness to po prostu bycie w formie. To nie tylko ćwiczenia, ale też zbilansowana dieta i ogólnie mówiąc – bycie fit. Jest to dziedzina bardzo szybko rozwijająca się. Wszyscy chcą być zdrowi, piękni i wysportowani, a fitness to gwarantuje. Dlatego dobrym pomysłem jest wykorzystanie tej mody we własnym rozwoju zawodowym. Ten artykuł odpowie na wszystkie pytania, na temat tego jak zostać instruktorem fitness.

Czy to zawód dla Ciebie?

Zanim zaczniesz szukać szkoleń i kursów, usiądź i odpowiedz na kilka pytań. To najprostszy sposób na to, by sprawdzić, czy bycie instruktorem fitness jest dla Ciebie.
– Elastyczne godziny pracy – instruktor pracuje wtedy, gdy ma klientów. Godziny pracy, można więc ustalić i po prostu się dogadać.
– Dużo kontaktów z nowymi ludźmi – instruktor poznaje w swojej pracy setki nowych osób. Dobrze, jeśli jest w stanie zapamiętać imiona chociaż części z nich.
– Brak monotonii – w pracy instruktora każdy dzień jest inny. To idealny zawód dla tych, którzy lubią żyć dynamicznie.
– Połączenie z pasją – fitness to styl życia. Nie można być fit przez osiem godzin dziennie, a potem wrócić do zwykłego życia. Jeżeli chcesz być instruktorem fitness, to masz świetną okazję na to by połączyć swoją pasję z zawodem. Im bardziej jesteś zaangażowana, tym więcej wiedzy przekażesz swoim uczniom.
– Niestabilność zarobków – jak już wspomniano, instruktor pracuje gdy ma klientów. Jeżeli ich nie ma lub jest ich niewielu, to nie ma też zarobków. Wpływa na to też bardzo duża konkurencja na rynku pracy.
– Łatwość kontuzji – instruktor fitness, tak jak i wszyscy inni sportowcy jest szczególnie narażony na wypadki i kontuzje w pracy. Nawet, zwykłe skręcenie kostki może wykluczyć instruktora z pracy na kilka tygodni. Jeśli masz własną działalność, to najprawdopodobniej nie będziesz w tym czasie zarabiać.

Szkolenia i kursy

Jeśli uważasz, że bycie instruktorem fitness jest dla ciebie, to poszukaj kursu. Najczęściej, wymagane jest posiadanie przynajmniej wykształcenia średniego oraz mieć ukończone 18 lat.

Koniecznie musi być on złożony z części teoretycznej i praktycznej. Teoria musi objąć wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii, pedagogiki i psychologii. Część praktyczna to nauka prawidłowego wykonywania ćwiczeń oraz przygotowywania choreografii. Obie części, koniecznie powinny zostać zakończone egzaminem. Warto, by prowadzący kurs na instruktora, sprawdzili czy ich kursanci wiedzą jak mają wyglądać prowadzone przez nich ćwiczenia. Na kursie musisz nauczyć się planowania układów choreograficznych, dopasowywania ruchów do muzyki oraz komponowania ćwiczeń dostosowanych do poszczególnych grup klientów.

Gdzie zrobić kurs?

Na szczególną uwagę zasługują kursy organizowane przy Akademiach Wychowania Fizycznego. Najczęściej, są prowadzone przez profesjonalną kadrę, która na co dzień pracuje na uczelni. Nie oznacza to jednak, że są to jedyne ciekawe szkolenia. Kursy odbywają się regularnie we wszystkich dużych miastach Polski. Każdy z nich różni się szczegółami programu oraz zdobywanymi uprawnieniami. Przede wszystkim musisz sprawdzić rekomendacje uczestników poprzednich edycji kursu. Dlaczego? Ich zadowolenie jest najlepszą gwarancją twojego zadowolenia. Nie warto wydawać pieniędzy na szkolenia, których efekt będzie wątpliwy. Lepiej dopłacić i skorzystać ze 100% sprawdzonej oferty.

Nie tylko nauka

Nie wszystkiego można nauczyć się w szkole. Każdy, kto szuka informacji o tym jak zostać instruktorem fitness musi też pamiętać o zdolnościach interpersonalnych. Nie można się ich wyuczyć, ale można je ćwiczyć. Im więcej doświadczenia, tym lepsze efekty będą osiągane. Każda praca, która wymaga kontaktu z ludźmi jest wymagająca i nieprzewidywalna. Nigdy nie wiadomo, czym zaskoczy cię klient, więc musisz być gotowa na wszystko. Idealny instruktor, potrafi wzbudzić zaufanie i udzielać rad z pozycji eksperta.

Poczucie rytmu

To druga rzecz jaką powinien mieć instruktor fitnessu. Jeśli nie potrafi poruszać się zgodnie z rytmem muzyki, to jego uczniowie będą mieli spory problem, aby się dostosować. Fitness przypomina trochę taniec i opiera się na ruchach, które są wykonywane w dynamicznym rytmie. Dobrze dopasowana muzyka ułatwia to zadanie. Nawet, jeśli masz problem z poczuciem rytmu, to możesz nad tym popracować. Najłatwiej będzie, jeśli zapiszesz się na lekcje tańca i będziesz dużo trenować. Nie oszukujmy się, wyćwiczenie tej umiejętności nie jest łatwe, ale jest do zrobienia. Wszystko jest kwestią właściwej motywacji.

Dokumenty

Wybierając kurs na instruktora fitness zawsze zwracaj uwagę na to, jakie dokumenty zostaną wydane na potwierdzenie jego zaliczenia. Mogą to być:

– dyplomy;
– certyfikaty;
– legitymacje.

Niezależnie jak dokument potwierdzający nabycie umiejętności zostanie nazwany, powinien on uprawniać do wykonywania zawodu. Jeżeli nie spełnia norm zawartych w Ustawie o Sporcie, to lepiej nie wybierać oferującego go szkolenia. Niestety, kurs ten można zrobić wyłącznie dla własnej satysfakcji, bo nie daje podstaw do legalnej pracy jako instruktor fitness. Bez tych dokumentów jest bardzo trudno o znalezienie pracy w profesjonalnym studio fitnessu,.

Nie tylko kurs

Pamiętaj też, że odbycie kursu na instruktora fitness to za mało by prowadzić własne zajęcia. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie się. Przemyśl, co chcesz robić ze swoimi uczniami, jak bardzo są zaawansowani oraz zdecyduj się na podkład muzyczny. Najważniejsze, by zajęcia były profesjonalne. Musisz, więc ciężko pracować, by wszystko było idealne. Nigdy nie prowadź zajęć bez przygotowania. To zasada, o której koniecznie powinni pamiętać wszyscy początkujący.

Duża konkurencja

Nie wystarczy zdobyć uprawnienia instruktora fitness, by znaleźć pracę. Im masz więcej ukończonych kursów, szkoleń i udokumentowanych dodatkowych umiejętności – tym lepiej. Dokształcanie się we własnym zakresie sprawia, że twoje CV staje się bardzo ciekawe, a nawet pożądane. To najlepszy dowód na twoje zaangażowanie i na to, że jesteś gotowy na poświęcenie dla osiągnięcia sukcesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na górę