Jak dbać o włosy zimą?
Wiele kobiet zastanawia się nad tym, czy pory roku mają wpływ na stan naszych włosów. Odpowiedź wydaje się oczywista, jeśli chodzi o lato. Kiedy jest gorąco, nasze włosy narażone są na szkodliwe promienie słońca i suchy wiatr. Ponadto częste kąpiele w słonym morzu mogą wymagać innej pielęgnacji. Zimą sprawy przybierają inny obrót, nie oznacza to, że włosy nie potrzebują wtedy uwagi.
Zimowa czapka a stan włosów
Okazuje się bowiem, że wiele problemów może powodować czapka, która sprawia, że nasze włosy tracą atrakcyjny wygląd. Kobiety, dla których włosy są ważnym atrybutem kobiecości, zastanawiają się jak dbać o włosy zimą.
Każda niewiasta ma swoje sposoby na utrzymanie dobrej kondycji swoich kosmyków. Jeśli spytamy o to kilka osób, okaże się, że każda z nich ma coś do powiedzenia w tej sprawie, ale dodadzą również, że często nie starcza im czasu na wszystko, co chciałyby zapewnić swoim włosom.
Określenie struktury włosa
Dla wielu Pań ulubioną zasadą pielęgnacji stało się ich olejowanie. Jest to świetny sposób na utrzymanie ich odpowiedniego nawilżenia. Mamy kilka rodzajów włosów. Żaden z nich nie jest ani lepszy ani gorszy, po prostu różnimy się również w tej dziedzinie.
Najczęściej spotykamy:
– niskoporowate – charakteryzują się blaskiem, najczęściej są proste, długo schną. Są odporne na modelowanie i zmianę kształtu. Prześlizgują się przez ręce.
– średnioporowate – mają je zazwyczaj właścicielki fal i delikatnych loków, każde włosy, które nie są proste jak druty, albo kręcone zawierają się w definicji średnioporowatych.
– wysokoporowate – można je poznać po puszystości, nie są tak gładkie jak włosy o niskich porach. Najczęściej ich posiadaczkami są kobiety mające kręcone lub bardzo mocno kręcone spirale. Schną one dość szybko. Bardzo dobrze przyjmują również pielęgnację olejem.
Sprawdzian na stan włosów
Aby sprawdzić, czy nasze włosy są zdrowe, możemy wrzucić kilka z nich do pojemnika z wodą. Jeśli długo utrzymują się na powierzchni, najprawdopodobniej są zdrowe, jeśli szybko idą na dno, oznacza to, że są przeciążone nadmiernymi zabiegami stylizacyjnymi.
Olejowanie włosów na zimę
Olejowanie włosów zimą to ekonomiczny i potrzebny zabieg. Kosztuje on tylko trochę wolnego czasu. Zimą powietrze jest suche, zwłaszcza podczas mrozów, nasze włosy potrzebują wtedy odpowiedniego nawilżenia, żeby mogły lśnić i dobrze się układać.
Jeśli widzimy, że nasze włosy stałe się suche i zniszczone, dobrze im zafundować taki zabieg, oczywiście w warunkach domowych. Rozwiązaniem idealnym jest napełnienie wanny mocno ciepłą wodą i wlanie trochę oliwy, może się to komuś skojarzyć z rosołem. To jakiego nalejemy oleju zależy tylko od nas i tego, co mamy akurat w domu. Oczywiście najlepiej skorzystać z dobrego jakościowo produktu.
Oto kilka sprawdzonych i niedrogich pozycji:
– Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia,
– Olej kokosowy,
– Olej z pestek winogron,
– Olej lniany – tutaj istniej ryzyko, że zapach na nas pozostanie, a nie każdy go lubi,
– Olej migdałowy,
– Olej z orzechów makadamia.
Kąpiel dla zdrowia i relaksu
Rodzaje olejów można by było wymieniać bez końca, bo jest ich na polskim rynku naprawdę sporo. Ważniejsze jednak od tego, jest to, żeby był to produkt nierafinowany, dobrej jakości. Jeśli nie mamy doświadczenia, warto wybrać się do sklepu z naturalnymi kosmetykami, najprawdopodobniej wybierzemy coś odpowiedniego.
Zanurzenie swojego ciała i swoich włosów w takiej kąpieli to prawdziwy relaks.
Po wyjściu z kąpieli, na jeszcze ciepłe włosy nakładamy olej, nie musimy go rozprowadzać zbyt dokładnie i docierać aż do skóry głowy. Skóra głowy sama wytwarza korzystny dla niej łój, więc dodatkowe stymulowanie jej olejem jest niepotrzebne. Chodzi raczej o to, aby dodać witalności włosom. Warto więc skupić się na ich końcach.
Następnie owijamy głowę folią i ciepłym ręcznikiem i kładziemy się spać.
Rano należy umyć głowę jak zwykle. Niektóre Panie używają wtedy delikatnego szamponu ziołowego i odżywkę bez silikonów. Skoro zafundowałyśmy sobie taki naturalny zabieg, nie warto teraz niweczyć jego skutków parabenami i silikonami, które są zawarte w wielu szamponach, maskach i odżywkach.
Rodzaj szamponu do włosów
Wiele kobiet stosuje inny szampon na zimę niż na lato. Od czapek, zimą nasze włosy mogą się elektryzować. Warto zadbać więc o to, żeby ubierać się w naturalne tkaniny i nosić czapki i szaliki, które nie będą wywoływały takiego efektu. Jest to ważne szczególnie w przypadku długich włosów. Wiele kobiet zapuszcza włosy i zależy im na tym, żeby szybko rosły. Jeśli poświęcimy trochę czasu na ich pielęgnację i dostosujemy ją do wielu czynników, na które są narażone nasze włosy, możemy spodziewać się sukcesu.
Co jakiś czas, dobrze jest również podciąć końcówki. Takie świeżo podcięte, zawsze wyglądają atrakcyjniej. Kiedy widzimy, że są już nieestetyczne i zniszczone, nie warto zapuszczać ich na siłę. Uzyskujemy wtedy rezultat odwrotny do zamierzonego.