Najlepszy portal o zdrowiu

Zdrowe i piękne zęby – dlaczego warto o nie dbać?

O tym, że należy poddawać się regularnym przeglądom stomatologicznym, wie każdy z nas. Mimo to obawiamy się wizyt u dentysty, dlatego jesteśmy skłonni zwlekać do czasu pojawienia się problemu. Nie jest to dobre rozwiązanie, nieleczona próchnica może powodować pojawienie się stanu zapalnego miazgi zęba, tkanek około zębowych, w rezultacie w niektórych przypadkach dochodzi do częściowej utraty uzębienia.

Nie tylko próchnica

Oprócz chorób zębów i dziąseł, brak odpowiedniej higieny oraz profilaktyki, może być przyczyną dużo poważniejszych dolegliwości, np. chorób serca, nerek czy stawów. Niestety nie wszyscy mają tego świadomość. Bakterie ukrywające się w zakamarkach naszych zębów, mogą przenikać do krwiobiegu, w ten sposób dochodzi do zainfekowania organizmu. Jeżeli dziąsła krwawią podczas szczotkowania, odczuwamy ból, widoczne jest zaczerwienienie, powinniśmy koniecznie udać się na wizytę stomatologiczną. Im wcześniej zostanie wykryty ubytek, tym lepiej dla nas. W ten sposób będziemy mogli uniknąć długotrwałego i kosztowego leczenia oraz bólu.

Nie można pominąć też kwestii estetycznych, zęby z widocznym kamieniem nazębnym, ubytkami nie wyglądają zbyt dobrze, a uśmiech to przecież nasza wizytówka. Przez zaniedbane zęby wiele osób traci pewność siebie i przestaje się uśmiechać. Pamiętajmy, że utrata jednego zęba, sprawia, że nasze policzki zaczynają się zapadać, pogarsza się również stan pozostałego uzębienia, które staje się bardziej podatne na powstawanie próchnicy. Ząb znajdujący się naprzeciwko miejsca ubytku stopniowo wysuwa się ze szczęki, dochodzi do odsłonięcia szyjki zębowej i próchnica zaczyna go atakować, następnie podstępuje dalej, obejmując pozostałe zęby. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wstawienie implantu zębowego.

Jak często zgłaszać się na kontrolę?

Profilaktyka to najlepszy sposób na to, aby uchronić się przed próchnicą, dlatego warto odwiedzać stomatologa przynajmniej raz na pół roku. Dzięki temu będziemy mieli kontrolę nad stanem naszego uzębienia. Oczywiście w niektórych przypadkach, trzeba zgłaszać się na wizyty częściej, dotyczy to osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka występowania chorób zębów i dziąseł.

Proste zęby to zdrowe zęby

O zęby należy dbać nie tylko ze względów estetycznych, choć z pewnością każdy z nas marzy o śnieżnobiałym, hollywoodzkim uśmiechu. Zęby to bardzo ważny element naszego wizerunku. Co ciekawe, dzięki leczeniu ortodontycznemu można poprawić sobie rysy twarzy.

Nadmierne stłoczenie czy niewłaściwe ułożenie uzębienia podwyższa ryzyko powstawania próchnicy, większy stopień ścieralności, sprawia, że zęby staja się nadwrażliwe. Ortodoncja może rozwiązać ten problem, warto udać się na wstępną konsultację, aby poznać możliwe sposoby leczenia. Obecnie nie ma żadnych ograniczeń wiekowych dla zabiegów ortodontycznych, aparaty z powodzeniem stosuje się zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na górę