Najlepszy portal o zdrowiu

Pierwsze objawy ciąży – jak je rozpoznać?

Są kobiety, które bardzo wcześnie zauważają zachodzące w swoim organizmie zmiany, które spowodowane są wczesną ciążą. Na drugim biegunie znajdują się te, które w ogóle nie zauważają niczego dziwnego i nawet nie podejrzewają swojego odmiennego stanu. W końcu są też i takie, które tak bardzo chcą być w ciąży, że widzą potencjalne objawy nawet wtedy, kiedy nie doszło do zapłodnienia.

Pierwsze objawy ciąży

Okazuje się, że pierwsze objawy ciąży można przegapić, a w momencie, kiedy pojawią się pierwsze podejrzenia – najlepiej zacząć od wykonania najzwyklejszego testu ciążowego z apteki. Jednakże, aby mieć całkowitą pewność, zdecydowanie najlepiej jest udać się do swojego lekarza ginekologii, który przeprowadzi badanie USG.

Czy spodziewasz się dziecka? Jak to rozpoznać?

Tak naprawdę już od pierwszych tygodni od zajścia w ciążę zaczynają się poważne zmiany w organizmie związane z faktem, że za około 9 miesięcy pojawi się na świecie dziecko. Wszystko tak naprawdę, co dzieje się w organizmie związane jest ze zmianami hormonalnymi i to one mogą szaleć zarówno na początku ciąży, ale i później aż do porodu, a nawet jeszcze jakiś czas po nim. Pierwsze oznaki ciąży można już zaobserwować w około 10 dni od zapłodnienia. Poniżej szereg objawów, po których można wnioskować, że jednak coś w naszym organizmie się zmienia:

– Poprzez działanie hormonów nasz humor może być bardzo niestabilny. Wiąże się to z dużą zmianą nastrojów. W jednej chwili odczuwamy smutek, jesteśmy przybite i nie mamy chęci do życia, w drugiej przepełnia nas euforia. Zmiany nastroju mogą nam towarzyszyć przez całą ciążę i zaczynają się już na początku.

– Mogą pojawić się objawy związane z odżywianiem. Standardem mogą okazać się poranne wymioty, chociaż nie jest to regułą. Nie zawsze też jest tak, że w pierwszym trymestrze ciąży przybiera się na wadze. Ze względu na brak apetytu oraz częste wymioty wiele pań nie tylko nie przybiera na wadze, a nawet może delikatnie chudnąć. W drugim trymestrze ta tendencja powinna się odwrócić. Zmiany związane z odżywianiem mogą dotyczyć zarówno braku apetytu na cokolwiek, jak i wzmożonego, niepohamowanego głodu.

– Intensywne zmiany, jakie zachodzą w organizmie mogą spowodować u przyszłej mamy już na samym początku potworne wręcz uczucie zmęczenia. Czasem bywa wręcz obezwładniające w porównaniu do wcześniejszych tygodni sprzed ciąży i od razu można zaobserwować, że coś w naszym organizmie się zmieniło. Dodatkowo mogą pojawić się omdlenia, a także uporczywe i nawracające bóle głowy, niejednokrotnie wręcz migrenowe.

– Kolejnym objawem zajścia w ciąże jest oczywiście ten najbardziej znany i kojarzony z tym faktem – brak miesiączki. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, czy rzeczywiście miesiączkujemy regularnie. Ewentualnie drobne krwawienie, które może zostać uznane za miesiączkę może oznaczać krwawienie implementacyjne. Jest ono związane z procesem zagnieżdżania się zarodka w macicy i jest czymś zupełnie normalnym. Zazwyczaj panie, które dobrze znają swoje ciało będą wiedziały, że tak skąpe krwawienie raczej nie jest typową miesiączką, co zmotywuje je do wizyty u lekarza.

A co z mniej standardowymi objawami?

Każda kobieta jest inna, a co za tym idzie inne mogą być przemiany w jej organizmie. Niektóre kobiety dodatkowo narzekają na pojawiające się zmiany skórne na całym ciele. Zazwyczaj pojawiające się plamki mają ciemny kolor. Innym objawem może być wyjątkowa drażliwość na zapachy. Nagle okazuje się, że wszystko wyczuwamy znacznie bardziej intensywnie, a zapachy, które wcześniej nam się podobały są wręcz mdłe. W konsekwencji tego trzeba zrezygnować z niektórych kosmetyków, perfum, a także odświeżaczy powietrza, gdyż na dłuższą metę mogą powodować wymioty, mdłości lub też bóle głowy. Wiele kobiet narzeka także na bóle piersi, które wydają się być obrzmiałe i bardzo tkliwe.

Nawet będąc dopiero na początku drogi nie warto się przemęczać

Możemy mieć różne rodzaje pracy i w różny sposób może wyglądać nasz dzień. Jednak każda kobieta dbająca o swoje zdrowie i swoje samopoczucie, w momencie kiedy poczuje się naprawdę słabo – powinna spróbować odpocząć, tym bardziej jeśli ma podejrzenia, co do tego, że może być w ciąży. Kolejnym naturalnym odruchem jest zaprzestanie picia alkoholu, który jak wiadomo bardzo szkodzi dziecku.

Widząc, że z naszym organizmem coś się dzieje, najlepiej udać się do apteki po test ciążowy, który w 95-99 % będzie w stanie potwierdzić ciąże bazując na informacji o poziomie hormonu hCG w organizmie. Test można wykonać już w pierwszym miesiącu ciąży, około 10 dni od zapłodnienia.

Kolejnym krokiem jest udanie się do lekarza i najlepiej jest zgłosić się w terminie do 10 tygodnia ciąży. W bardzo wczesnej ciąży lekarz, aby ją potwierdzić może zlecić wykonanie badania krwi. Natomiast zgłaszając się około 6 tygodnia ciąży będzie mógł już sprawdzić za pomocą aparatu USG, czy serce dziecka jest widoczne i czy się porusza. Zazwyczaj to jest już niezbitym dowodem na to, że faktycznie jesteśmy w ciąży. Jeśli chodzi o wybór lekarza prowadzącego – najlepiej od razu podjąć już na starcie decyzję o tym, jaki będzie to specjalista, aby potem nie musieć zmieniać tego w trakcie ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na górę