Najlepszy portal o zdrowiu

Nalewka z orzecha włoskiego – jakie ma właściwości lecznicze?

Orzech włoski – Juglans regia to drzewo znane zielarzom już od wieków. Wbrew nazwie, do Polski został sprowadzony z Bałkanów, gdzie jest go najwięcej, a wstanie dzikim występuje na ogromnych obszarach – od Chin po zachodnią Europę. W Polsce jest uznawany za gatunek zdziczały i inwazyjny, co znaczy że surowce z niego mogą być bez ograniczeń pozyskiwane z natury przez każdego.

Właściwości orzecha włoskiego

Orzech włoski jest rośliną bardzo bogatą w wiele witamin i minerałów. Występują w nim licznie zwłaszcza witaminy z grupy B (witaminy: B1, B2, B3, B5 i B6) oraz witamina E i A, a także witamina PP. W orzechu obecna jest też duża ilość mikroelementów, takich jak wapń, fosfor, magnez, żelazo i fluor.

Surowcem używanym w tradycyjnym zielarstwie są praktycznie wszystkie części rośliny oprócz orzechów, a najczęściej używane są liście. Współczesna nauka zidentyfikowała w orzechu włoskim wiele substancji, które znajdują zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju schorzeń. Stwierdzono działanie przeciwkrwotoczne i zwiększające krzepliwość krwi, które utrzymuje się na długo po zakończeniu stosowania preparatów z rośliny. Wykorzystywane jest to przy przygotowywaniu pacjentów do niektórych zabiegów.

Oprócz tego preparaty z orzecha włoskiego wykorzystywane są zewnętrznie przy niektórych problemach skórnych, ale także wewnętrznie – w problemach trawiennych i jako środek wzmacniający przemianę materii. Mimo, że orzechy tej rośliny zawierają ze wszystkich jej części najmniej substancji czynnych, to jednak, ze względu na smak, jak również wciąż wysoką skuteczność używa się ich do produkcji leczniczych nalewek. Najwięcej pozytywnie działających składników mają orzechy młode (w orzechach dojrzałych ich ilość drastycznie spada), dlatego właśnie ich używa się w produkcji nalewek.

nalewka z orzecha włoskiego właściwości

Nalewka z orzecha włoskiego właściwości lecznicze

Nalewka z niedojrzałych owoców orzecha włoskiego jest stosowana zwłaszcza w problemach związanych z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Stosowane jest przy różnego rodzaju niestrawnościach i innych dolegliwościach ze strony żołądka. Polecana jest przy niegroźnych zatruciach, w przypadku których znacznie może zmniejszyć ból i inne dolegliwości. Nalewka z niedojrzałych orzechów włoskich posiada właściwości przeciwzapalne, a także uśmierzające ból, a zatem znajduje zastosowanie między innymi w przypadku infekcji układu pokarmowego – zarówno bakteryjnych i wirusowych. Udowodniono, że spożywanie jej prowadzi również do zmniejszenia ilości bytujących w układzie pokarmowych pasożytów.

Zawartość minerałów i witamin w nalewce z orzechów pozostaje dosyć wysoka, choć oczywiście jest o wiele mniejsza niż w orzechach świeżych. Preparaty z orzechów włoskich są, za względu na wysoką zawartość korzystnie wpływającego na rozwój płodu kwasu foliowego, szczególnie polecane kobietom w ciąży. Należy jednak bezwarunkowo pamiętać, że negatywne działanie alkoholu zawartego w nalewce przyniesie rozwijającemu się dziecku zdecydowanie więcej szkód niż korzyści wynikające z obecności kwasu foliowego mu się przysłużą.

Jak samemu przygotować nalewkę z orzechów włoskich?

Ze względu na swoje pozytywne działanie na układ pokarmowy, a także przynoszenie szybkiej ulgi w wielu związanej z nim dolegliwościach nalewki z niedojrzałych orzechów włoskich nie powinno zabraknąć w domowej apteczce. Zawsze warto mieć pod ręką butelkę tego specyfiku, tym bardziej że bardzo łatwo można zrobić ją samemu.

Aby przygotować nalewkę z zielonych orzechów należy przede wszystkim zdobyć surowiec odpowiedniej jakości. Orzechy włoskie w pełni dojrzewają pomiędzy połową września a połową października, jednak do produkcji będą potrzebne orzechy niedojrzałe. Zazwyczaj najlepsze są one w lipcu. Należy zwrócić uwagę na to, żeby orzechy były wolne od wszelkich zanieczyszczeń i nie było na nich żadnego śladu pleśni. Orzechy należy zbierać jak najdalej od miast i dróg, po których poruszają się samochody. Osadzające się na skórce szkodliwe substancje są w stanie skutecznie zniwelować pozytywne działanie nalewki. Orzechy powinny być jak najszybciej przetworzone – zazwyczaj w nie więcej niż kilka godzin po zebraniu.

Orzechy należy dokładnie umyć, dobrze jest też zostawić je na godzinę do namoczenia – pozwoli to na skuteczne pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń. Zbyt długie namaczanie zmniejsza jednak ilość korzystnych substancji, więc nie należy z tym przesadzać. Umyte orzechy kroi się na mniejsze kawałki (przynajmniej na ćwiartki), wkłada do przygotowanego wcześniej pojemnika (może być duży słój) i zasypuje cukrem. Dobrze sprawdza się zasypywanie orzechów cukrem warstwami. Pojemnik należy przykryć i zostawić w ciemnym miejscu na około dwa tygodnie.

W tym czasie orzechy puszczają sok. Następnym krokiem jest zalanie całości odpowiednią ilością wódki. Później znowu odstawia się pojemnik – tym razem na co najmniej trzy tygodnie. Po tym czasie nalewka jest gotowa do użycia i należy ją odsączyć i rozlać do butelek. Najbardziej popularną proporcją jest zastosowanie około dwudziestu do dwudziestu pięciu dużych orzechów na dwie szklanki cukru i litr wódki. Gotową nalewkę dobrze jest przechowywać w ciemnym miejscu – wtedy zachowuje swoje właściwości na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na górę