Najlepszy portal o zdrowiu

Kupowanie okularów w salonie optycznym – trzeba zachować rozwagę

Problemy ze wzrokiem są bardzo powszechne – wystarczy rozejrzeć się wokół, by stwierdzić, że wielu ludzi nosi okulary. Krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm – to tylko niektóre z chorób i wad wzorku, które wymagają korygowania okularami. Czasem wzrok można wyleczyć okularami, na przykład u dzieci i osób w wieku dojrzewania, w większości przypadków jednak ten, kto zaczął je nosić, będzie musiał to robić już stale. Jest to więc konieczność ponoszenia systematycznych wydatków związanych z ewentualną zmianą okularów czy szkieł, dlatego niektórzy szukają oszczędności. Salony optyczne, zwłaszcza sieciowe, kuszą promocjami i obniżkami cen. Czy warto kupować w nich okulary?

Wizyta u okulisty – konieczna czy nie?

Przed pierwszą wizytą w salonie optycznym najlepiej będzie wybrać się do okulisty. Lekarz dokładnie zbada wzrok i wypisze receptę na okulary. Potem już można udać się do optyka. Jest to najkorzystniejsza droga wyboru, jednak obecnie często się z niej rezygnuje na rzecz prostszego rozwiązania. Jakiego? W salonie optycznym można przebadać wzrok. Właściwie ciężko dziś znaleźć zakład, w którym nie byłoby to możliwe. Zwykle sam optyk wykonuje badania – klasyczne, większość salonów także, zwłaszcza sieciowych, zatrudnia okulistę, u którego można przebadać się przed zakupem okularów. Oba te rozwiązania są dla klientów bardzo korzystne pod względem finansowym, gdyż najczęściej jeśli kupuje się okulary, badanie wzroku jest bezpłatne, u okulisty zaś trzeba za nie zapłacić – prywatnie, publicznie zaś nierzadko długo czeka się na wizytę. Dlatego takie rozwiązanie jest chętnie stosowane, niemniej warto wybierać je rozważnie. Dlaczego?

Przynajmniej za pierwszym razem powinno się odwiedzić okulistę. Trzeba pamiętać, że optyk to nie lekarz, a badanie u okulisty jest dokładniejsze i wykrywa ewentualne inne problemy ze wzrokiem. Jeśli zaś chodzi o badanie u okulisty zatrudnionego w salonie optycznym, to bywa to temat kontrowersyjny. Czasami bowiem zdarza się, że okulista przepisuje okulary nawet jeśli klient ich nie potrzebuje. Są to szkła bardzo słabe i chodzi przede wszystkim o to, by salon zarobił na kolejnym kliencie, a nie, by poprawił się jego komfort widzenia. Trzeba więc uważać i rozważnie wybierać renomowane salony, a wcześniej warto także poczytać opinie o danym salonie w Internecie. Nierzadko także tacy okuliści przyjmują ogromne ilości klientów dziennie, nie poświęcając im odpowiednio dużo czasu, przez co zdarzają się błędy, źle zlecone moce szkieł itp.

Jeśli zaś już okulary są przepisane i po jakimś czasie chce się zmienić w nich szkła, śmiało można udać się prosto do optyka i nie jest już konieczna wizyta u okulisty (ale warto udawać się co jakiś czas na badania kontrolne).

W salonie taniej

Salony optyczne, chcąc przyciągnąć klientów, zwykle oferują im różnego rodzaju zniżki i korzystne rabaty. Można na przykład dostać dwie pary okularów w cenie jednej. Mają też ogromny wybór różnego rodzaju oprawek, tańszych i droższych, lepszych – markowych, jak i zwyczajnych. To główne powody, dla których salony takie cieszą się tak dużą popularnością. Wybór jest w nich znacznie większy niż w małych zakładach, łatwiej też znaleźć modne oprawki, doskonałej jakości, nowoczesne szkła, a także – oczywiście – można liczyć na doskonałą poradę w zakresie wyboru okularów i dostosowania oprawek do kształtu twarzy. Niektóre salony również oferują swoim klientom atrakcyjne warunki w przypadku stałego korzystania z ich usług. Nie trzeba też chyba dodawać, że proces reklamacji czy przeróbek jest szybki i sprawny, nie ma więc z tym żadnego problemu. Jednak nie jest to naturalnie regułą i zanim wybierze się konkretny salon, koniecznie trzeba poznać opinie na jego temat, by przekonać się, czy pracuje tam wykwalifikowany personel. Trzeba bowiem pamiętać, że miejsca takie czas zatrudniają osoby, które nie są optykami, a jedynie ukończyły odpowiedni kurs, że zaś rotacja pracowników w takich miejscach jest spora, mogą też nie mieć większego doświadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na górę