Kuchnia polska – 5 najbardziej cenionych dań
Kuchnia polska to zbiór tradycyjnych i dobrze wszystkim znanych dań, które wynieśliśmy z naszego domu rodzinnego i których popularność przez lata nie słabnie. Kuchnia ta przez wieki bardzo się zmieniała, a ze względu na burzliwą historię Polski, a także zmiany granic terytorialnych, możemy w niej znaleźć wpływy wielu różnych krajów lub też mniejszości etnicznych.
Czym charakteryzuje się kuchnia polska?
Trzeba jednak przyznać, że dania kuchni polskiej obfitują zarówno w zboża, potrawy mączne, mięsa jak i grzyby, które można znaleźć w dużej obfitości w naszych lasach. Znajdziemy w niej to, co najczęściej można było wyprodukować na terenie kraju, a więc spore ilości ziemniaków, buraków czy też ogórków i innych warzyw. W tym wszystkim trzeba też zauważyć, że kuchnia ta często określana jest jako ciężka, obfitująca w tłuszcze i węglowodany, a więc kaloryczna i sycąca. Jakie są najbardziej znane i cenione dania kuchni polskiej? Trudno wybrać zaledwie kilka z bogatego zbioru przepisów, jakie znajdziemy w niejednej książce kucharskiej, ale wymienione dania z pewnością będą znane każdemu.
Zupy, które dobrze znamy czyli rosół oraz żurek
Rosół to nic innego jak wywar spod mięsa z kurczaka. Do jego przygotowania trzeba oczywiście wykorzystać mięso, może to być dowolna część kurczaka. Aby rosół miał bogatszy smak obok zalanego wodą kurczaka można też dodać do garnka garść włoszczyzny, a więc marchewkę, pietruszkę, selera, pora, a także cebulę. Konieczne jest też dodanie soli, przypraw i ziół. Wszystko razem powinno się gotować na wolnym ogniu około dwóch godzin. Rosół właściwie nie powinien się gotować, raczej powinien zaledwie „mrugać”. W trakcie gotowania na pewno u góry wytworzy się piana, którą trzeba zebrać. Aby rosół był klarowny – trzeba go odpowiednio przecedzić. Gotowany odpowiednio długo na dobrym mięsie będzie miał cudowny, złoty kolor. Najczęściej podawany jest z makaronem oraz natką pietruszki.
Inną znaną zupą jest żurek, który w szczególności zyskuje na popularności w okolicy świąt wielkanocnych. Aby taki żurek przygotować – konieczny jest zakwas chlebowy przygotowywany odpowiednio wcześniej z wody, mąki oraz przypraw. Dodaje się go do gorącego, gotującego się bulionu warzywnego. Aby nadać żurkowi jego charakterystycznego, białego koloru najlepiej jest zabielić go śmietaną. Tradycyjnie podczas jego przygotowywania obgotowuje się także białą kiełbasę, która jest do niego idealnym dodatkiem. Tak przygotowaną zupę podaje się z jajkiem ugotowanym na twardo.
A co z dań obiadowych?
Wspominając jedne z najpopularniejszych zup warto przejść do typowych dań obiadowych kuchni polskiej. Jednym z takich dań są gotowane ziemniaki z koperkiem, sporej wielkości kotlet schabowy oraz czerwona kapusta poszatkowana, zasmażona i podawana na ciepło. W tym – pozornie prostym daniu – główne skrzypce gra oczywiście mięso. Tradycyjnie, rozbite kotlety powinny być panierowane w jajku i w bułce tartej, ale żeby kotlet wspaniale się zarumienił – powinien być smażony na smalcu lub też ewentualnie na maśle klarowanym. Powinien być duży, puszysty i oczywiście miękkie w środku.
Inną znaną potrawą kuchni polskiej są pierogi ruskie. Pomimo swojej nazwy trudno o bardziej reprezentatywne danie kuchni polskiej. Na ciasto składa się jedynie mąka, woda i sól, natomiast prawdziwym przebojem jest farsz, który wykonywany jest ze zmielonych razem gotowanych ziemniaków, białego sera oraz cebuli. Ręcznie wykrawane i zlepiane pierogi gotuje się w osolonej wodzie, aby następnie podać je w towarzystwie omasty.
Ostatnim już wspominanym daniem kuchni polskiej jest rolada, przede wszystkim popularna na Śląsku. Danie to jest dość pracochłonne, gdyż rozbite kotlety wieprzowe lub wołowe są bazą, którą zawijamy przyrządzony farsz. Na farsz rolady mogą składać się grzyby, ogórki, kiełbasa czy też boczek. Zwinięte w rulon rolady trzeba następnie upiec uprzednio obsmażając je na przykład na margarynie. Roladę często podaje się w towarzystwie klusek śląskich z charakterystyczną dziurką w środku. Kluski te przygotowuje się z ziemniaków połączonych z mąką ziemniaczaną.