Najlepszy portal o zdrowiu

Klimatyzacja w domu?

W czasie wielkich upałów wszyscy chętnie wchodzą do klimatyzowanych pomieszczeń. Panujący w nich przyjemny chłód pozwala odetchnąć i odpocząć od skwaru. Coraz więcej osób zastanawia się nad montażem klimatyzacji w swoim domu, podczas gdy w samochodach i lokalach usługowych jest ona już niemal standardem. Jakie są wady i zalety montażu klimatyzacji w domu? Warto je poznać przez podjęciem decyzji, ponieważ jest to przedsięwzięcie dosyć kosztowne.

Klimatyzacja ma dość szerokie zastosowanie. Zakres jej działania to zwykle temperatury od zera do plus trzydziestu pięciu stopni, przy czym klimatyzator może zarówno chłodzić, jak i dogrzewać pomieszczenie. Zużycie energii jest przy ty mniejsze niż w przypadku piecyka elektrycznego, co pozwala na ewentualną oszczędność. Klimatyzator działa także obniżając wilgotność powietrza, dzięki czemu organizm człowieka może schładzać się efektywniej niż w bardzo gorącym, wilgotnym powietrzu. To właśnie możliwość zapewnienia komfortu termicznego oraz optymalnej dla dobrego samopoczucie i funkcjonowania temperatury są dwiema kluczowymi zaletami klimatyzacji. Nikt nie może pozwolić sobie na urlop na okres całego lata, by w tym czasie wyjechać do chłodniejszego miejsca – dlatego tak ważne jest, by móc pracować w odpowiedniej temperaturze. Nadmierne gorąco i brak tlenu w wilgotnym powietrzu narażają na przemęczenia, wybuchy agresji a nawet utratę zdrowia, nie wspominając o komforcie. Klimatyzacja pozwala zapobiec wszystkim tym złym skutkom upałów. Zamontowanie jej w domu pozwala także o wiele lepiej spać i wypoczywać po pracy. Niektóre klimatyzatory poznań mogą także jonizować i czyścić powietrze, co jest wielkim plusem gdy na dworze zupełnie brak ruchu powietrza i przez to wywietrzenie pomieszczenia nie jest możliwe. Klimatyzacja może być zbawienna zwłaszcza dla osób starszych, z nadciśnieniem i problemami z krążeniem, jest też polecana dla dzieci w upalne dni.

Jednak to urządzenie ma również swoje wady. Jednym z nich jest konieczność regularnego czyszczenia i serwisu. W starszych modelach urządzeń problemem były grzyby i bakterie, jednak obecnie stosuje się nowoczesne, antybakteryjne materiały. U osób podatnych na migrenę zimne przeciągi i zwiększenie ciśnienia mogą powodować ból głowy, wiele osób skarży się też na chrypkę i ból gardła po przebywaniu w klimatyzowanym pomieszczeniu. Warto pamiętać też, że nagłe zmiany temperatury przy wchodzeniu i wychodzeniu z pomieszczenia mogą mieć fatalne skutki dla zdrowia, więc nie należy ustawiać klimatyzatora na zbyt niską temperaturę.

Wiele z wad starych typów klimatyzacji zostało już całkowicie wyeliminowanych. Nowoczesne urządzenia nie powodują problemów z grzybami i bakteriami, klimatyzacja nie grozi też bólami reumatycznymi. Warto jednak pamiętać, że znoszenie stałego przebywania w klimatyzowanym pomieszczeni jest kwestią indywidualną, a klimatyzacja działa prawidłowo i bezpiecznie tylko wtedy, gdy dba się o regularne przeglądy wykonywane przez firmę instalującą oraz o częste wymienianie filtrów.

Najlepsza rekuperacja w Poznaniu z Klim-Air

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Na górę