Najlepszy portal o zdrowiu

Kiedy warto stosować implanty stomatologiczne?

Implant zębowy to sztuczny korzeń zęba, który wykonuje się z trwałego materiału, zazwyczaj tytanu. Ma on formę śruby i swoją wielkością przypomina naturalny korzeń danego pacjenta. Zostaje on wszczepiony w szczękę (kość), a po kilku miesiącach stomatolog umiejscawia na nim widoczną część zęba, czyli tzw. koronę. Co ważne, implanty stomatologiczne nie zawsze muszą być wszczepiane w ilości równej brakującym zębom. Doświadczony dentysta przeprowadzić może bowiem jedynie kilkupunktową implantację, na której oprze wszystkie brakujące zęby.

Czym charakteryzują się implanty stomatologiczne?

Są one opcją zarówno przy pojedynczych ubytkach, jak i nawet przy bezzębiu. Leczenie implantologiczne, opierające się na wkręceniu ok. 10 milimetrowej tytanowej śruby i na nałożeniu porcelanowej korony, staje się rozwiązaniem dobrze naśladującym naturę. Uzyskuje się wtedy „korzeń” i koronę, a całość jest trwała – bardziej od uzupełnień tradycyjnych. Dzięki powłoce osseointegracyjnej – umożliwiającej pełne zrośnięcie się implantu z kością – całość może przetrwać w jamie ustnej nawet 40 lat. W związku z tym implanty są obecnie stosowane coraz częściej. Wykorzystuje się je do:

– odbudowy pojedynczych ubytków powstałych np. wskutek wykruszenia się albo wybicia zęba,
– rekonstrukcji braków wielozębowych,
– mocowania protez stałych i ruchomych,
– pełnej odbudowy uzębienia w tzw. bezzębiu.

Przy ubytku jednego zęba wystarczy wszczepić jeden implant – dokładnie w miejscu ubytku (tam gdzie znajdował się naturalny korzeń). Na nim mocuje się później łącznik i koronę – najpierw tymczasowe, a po zrośnięciu się implantu z kością i zagojeniu się rany – stałe (dopasowane kształtem i kolorem do reszty zębów). Ważne jednak, by kość (do której wkręca się śrubę) była w dobrym stanie – implant najlepiej więc wykonać dość szybko po ubytku.

Bardzo ważne jest tutaj to, że nowy ząb odtwarzany jest bez naruszania struktury – szlifowania czy ścierania – sąsiadujących zębów. W przypadku ubytku kilku zębów (2-3) można wszczepić jeden implant stomatologiczny (śrubę), a na nim zamocować most – składający się np. z trzech koron. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne, ponieważ eliminuje konieczność szlifowania zdrowych zębów (co jest niezbędne w przypadku tradycyjnych koron protetycznych, gdzie zdrowe zęby służą jako podparcie dla tworzonego uzupełnienia). Do tego implant jest bardziej solidny niż most tradycyjny, który mocuje się do oszlifowanych zębów specjalnym cementem. Implanty stomatologiczne zastosować można również do stabilizacji protez: ruchomych oraz stałych.

W zależności od potrzeb, przy protezie stałej:
a) w przypadku bezzębia górnej szczęki wszczepia się od 4 do 5 implantów,
b) w przypadku bezzębia dolej wszczepia się 6 implantów.

Wtedy proteza przy pomocy zatrzasków zostaje przytwierdzona do szczęki na stałe, na specjalnej belce protetycznej. Dzięki temu jest ona stabilna i nie ma konieczności mocowania jej specjalnym klejem. Do tego zastosowaniem implantów sprawia, że proteza nie jest luźna, a więc nie powoduje podrażnień dziąseł, a do tego pozwala na swobodne jedzenie i śmianie się. Jeśli zaś chodzi o protezy ruchome (wyjmowane), to przy nich wystarczy wszczepienie 2 implantów w żuchwie oraz 4 implantów w szczęce. Protezę mocuje się na specjalnych zatrzaskach, które ją stabilizują, ale można ją samodzielnie wyjąć.

Kiedy i kto może zdecydować się na implanty zębowe?

Jak przedstawione zostało powyżej, jest to rozwiązanie dostępne w różnych sytuacjach. Mogą być to: braki pojedynczych zębów, występowanie braków wielozębowych, a nawet tzw. bezzębie. W przypadku wszystkich tych problemów dostępne są także inne metody, jednak implanty zębowe w większości przypadków okazują się być rozwiązaniem najlepszym. Jest tak, ponieważ:

– idealnie naśladują one naturę, dzięki czemu umożliwiają pełne zastąpienie funkcji pełnionych wcześniej przez naturalne zęby,
– stosowane w protetyce najnowsze technologie pozwalają na stworzenie koron zębowych, które nie będą się niczym różnić od naturalnych zębów pacjenta,
– implanty stomatologiczne wykonuje się z trwałych materiałów: cyrkonu, a jeszcze częściej tytanu, który to jest doskonale tolerowany przez organizm, co ogranicza ryzyko alergii czy też odrzucenia wszczepionych implantów.

Zastosowanie implantów zębowych posiada wiele zalet, a do tego jest rozwiązaniem nie tylko dla osób starszych, ale dla każdej osoby dorosłej – będącej w ogólnie dobrym stanie zdrowia (i nieposiadającej przeciwwskazań medycznych do wszczepienia takiego implantu). Niektóre przebyte albo obecne choroby ogólne mogą czasem mieć negatywny wpływ na proces przyjmowania się implantu i gojenie się ran. Ważne też, by w miejscu ubytku i planowanego wszczepu występowała odpowiednia ilość i jakość kości (która jest już po całkowitym ukształtowaniu).

Zawsze trzeba mieć jednak na uwadze to, że o tym, kto kwalifikuje się do tego typu leczenia decyduje stomatolog. Odbywa się to na podstawie diagnostyki RTG i TK, które pozwalają na ocenę: jakości kości szczęki, stanu dziąseł, przyzębia i miejsc po utraconych zębach. Dentysta zapyta także o nałogi i po dokładniej analizie określi, czy wykonanie implantu zębowego będzie możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na górę