Najlepszy portal o zdrowiu

Jaki chleb jest najzdrowszy? Odpowiadamy na pytanie

Pieczywo oraz inne produkty zbożowe stanowią bardzo ważny element zdrowiej i zrównoważonej diety. Pomimo tego w ostatnim czasie chleb zyskał niewdzięczne miano tuczącego i niezdrowego produktu. Stało się tak zapewne za sprawą wątpliwej jakości wypieków, które masowo przejęły sklepowe półki i w dodatku przyjmują chwytliwe nazwy.

Jaki chleb wybrać?

Wśród produktów oferowanych przez producentów można oczywiście znaleźć zdrowy, wartościowy chleb z prostym i naturalnym składem. Taki wypiek z pewnością nie tuczy a jest cennym źródłem węglowodanów złożonych i błonnika.

Producenci pieczywa oferują najróżniejsze wariacje na temat chleba i innych wypieków. Na rynku znajdziemy pieczywo pszenne, żytnie, razowe, graham czy mieszane lub pieczywo bezglutenowe. Na półkach znajdziemy również chleby o wymownych nazwach typu fitness lub z oryginalnymi dodatkami, na przykład z czarnuszką. Nie warto jednak ślepo wierzyć producentom pieczywa. Bardzo często bowiem chleby nazywane ciemnymi lub fitness wcale takie nie są. Pełne są natomiast ulepszaczy i substancji, które zabarwiają pieczywo tak, aby wyglądało na ciemne. Niestety wielu z nas daje wiarę zapewnieniom producentów i w naszych koszykach lądują wypieki niskiej jakości.

Jaki chleb jest najzdrowszy?

Odpowiedź jest prosta. Najzdrowszy jest naturalny chleb z prostym składem. Im mniej składników, tym lepiej. Dobry chleb powinien zawierać tylko 4 podstawowe składniki. Są nimi woda, mąka, zakwas lub drożdże oraz sól. Dozwolone są oczywiście dodatki takie jak różnego rodzaju ziarna, orzechy czy pestki. W żadnym wypadku nie powinno znaleźć się w nim nic więcej. Przyjrzyjmy się więc bliżej podstawowym składnikom dobrej jakości chleba.

Mąka

Rodzaj i typ mąki, z której wypieczony jest chleb ma bardzo duże znaczenie. Z reguły im wyższy typ mąki tym lepiej, ponieważ przekłada się to bezpośrednio na wartości odżywcze wypieku i jego współczynnik sytości. Typ mąki wskazuje ile substancji mineralnych zawiera dana mąka. Na przykład mąka torowa o typie 500 zawiera około 0,5% substancji mineralnych. Oznacza to, że z kilograma mąki powstaje 5 g popiołu, podczas gdy z mąki typu 2000 powstaje go aż 20 g. Spośród wszystkich rodzajów mąki najbardziej polecaną przez dietetyków jest mąka żytnia lub orkiszowa. Wartościowe są również wypieki z mąki razowej.

Zakwas/drożdże

Pieczywo może być produkowane na zaczynie drożdżowym lub na naturalnym zakwasie. Oba składniki biorą udział w procesie fermentowania ciasta. W dużej części wypieków producenci wykorzystują zaczyn drożdżowy, ponieważ jest tańszy i łatwiejszy w przygotowaniu. Co prawda pieczywo wypieczone w taki sposób nie jest złe, ale na pewno gorsze od pieczywa przygotowanego na prawdziwym zakwasie. Wśród zalet chleba na zakwasie można wymienić wsparcie rozwoju naturalnej flory bakteryjnej organizmu oraz ochronę chleba przed pleśniakami. Warto zwrócić na to uwagę podczas wyboru pieczywa.

Sól

Sól to składnik każdego pieczywa i jest jej w nim niestety bardzo dużo. Dlatego jeżeli zjadamy dziennie dość dużą ilość pieczywa, powinniśmy ograniczyć dodawanie soli do innych posiłków w ciągu dnia. Nadmiar soli w codziennej diecie może prowadzić do nieprzyjemnych skutków zdrowotnych.

Jakich składników w pieczywie unikać?

Cechą idealnego pieczywa jest jego odpowiednia miękkość, chrupkość i długa świeżość. My, jako konsumenci właśnie tego oczekujemy. Producenci pieczywa dodając do niego wszelkiego rodzaju ulepszacze poniekąd wychodzą nam na przeciw. W efekcie otrzymujemy przecież pieczywo, które idealnie wygląda i dobrze smakuje, jednak składem bardzo odbiega od ideału. Jednym z takich dodatków jest karmel. Stosowany jest w celu zabarwienia pieczywa, które wygląda na pełnoziarniste. Warto też omijać takie takie składniki jak tłuszcz, środki spulchniające i konserwujące, mąka sojowa czy płatki ziemniaczane. Nie wnoszą do pieczywa niczego wartościowego a wręcz przeciwnie nie są pożądanym elementem naszej codziennej diety.

Jednym słowem, aby wybrać najzdrowszy chleb trzeba przede wszystkim dokładnie czytać etykiety. Tam znajdziemy, a przynajmniej powinniśmy znaleźć, wszelkie informacje na temat składu pieczywa. Jeżeli chleb nie posiada etykiety mamy prawo domagać się ujawnienia składu od producenta. Dokładnie analizujmy skład i wybierajmy zawsze ten z naturalnymi składnikami. Sięgajmy przede wszystkim po chleb na zakwasie, ponieważ jest on cennym źródłem błonnika oraz znacznie dłużej zachowuje świeżość i miękkość. Dobrej jakości chleb ma również swoją cenę i zwykle kosztuje więcej oraz z reguły jest dużo cięższy. Nie warto jednak oszczędzać na dobrej jakości pieczywie, które stanowi podstawę diety wielu z nas. Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie znaleźć w okolicy dobrej jakości chleba lub kompletnie nie ufamy producentom pieczywa możemy przygotować chleb samodzielnie, w domu. Zyskamy wówczas pełną kontrolę nad jego składem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na górę