Najlepszy portal o zdrowiu

Jak nie przytyć zimą? 7 skutecznych porad

Zima to pora roku budząca u wielu osób skrajne emocje. Niektórzy ją kochają, inni nienawidzą. Jeszcze inni traktują ją tak samo, jak każdą inną porę roku. Bez względu na podejście do zimowej aury, niemal wszyscy zgodnie przyznają, że podczas tej pory roku tyją — niektórzy nawet całkiem sporo. Istnieje jednak 7 prostych zasad, dzięki którym można uchronić się przed koniecznością pozimowego odchudzania.

1. Regularna dawka ruchu

Zima jest porą roku, w której codzienna dawka ruchu jest u wielu osób minimalna. Zimowa aura zniechęca wielu do jakiejkolwiek aktywności, nawet jeżeli przez pozostałą część roku dbali o ten aspekt. Jak ruszać się, kiedy na dworze panują niskie temperatury i nie ma mowy o jeździe na rowerze czy bieganiu? Zimą szczególnie powinno się zainteresować siłowniami i klubami fitness, które skutecznie zastąpią aktywności na otwartym powietrzu. W komfortowych i ogrzewanych salach oferujących wszelkie możliwe udogodnienia o wiele przyjemniej jest się ruszać. Dobrze jest wybrać siłownię czy klub, w którym instruktorzy rozbudzą też entuzjazm do ćwiczeń. Ruch powoduje także wzrost poziomu hormonu szczęścia, co sprawia, że jest skutecznym lekarstwem na zimową depresję i związaną z nią chęcią objadania się.

2. Dbanie o wątrobę i układ trawienny

Zdrowa i wysoce wydolna wątroba oraz reszta układu trawiennego znacznie zwiększa szanse na utrzymanie szczupłej sylwetki. W okresie zimowym szczególnie więc powinno dbać się o ten organ, zwłaszcza że dieta w ciągu tej pory roku nie jest tak zdrowa i zróżnicowana, jak przez pozostałą jego część.

Poza ograniczeniem spożycia niezdrowych tłuszczów można w okresie zimowym pić herbatki ziołowe oczyszczające układ trawienny, a także spożywać zioła, przyprawy i suplementy diety, które wspomagają wątrobę. Produkty i suplementy, które należy włączyć wtedy do diety to między innymi:

  • Imbir i cynamon – oczyszczają wątrobę i usprawniają procesy trawienia, w tym pomagają trawić tłuszcze, które szczególnie obficie spożywane są właśnie zimą. Po spożyciu cynamonu dodatkowo znika ochota na podjadanie słodyczy.
  • Witamina C – ma ona działanie oczyszczające oraz chroniące wątrobę
  • Herbatki ziołowe na wątrobę i trawienie – w sklepach oraz aptekach dostępnych jest sporo herbatek oczyszczających wątrobę i wspomagających trawienie. Te najcenniejsze dla wątroby zawierają przede wszystkim ostropest, karczocha i dziurawiec.
  • Popularne suplementy diety – warto też przyjmować popularne suplementy diety polecane na trawienie i usprawniające pracę wątroby. Najczęściej występujące w nich substancje to wyciągi z ostropestu plamistego, ostryżu długiego i karczocha. W zależności od preparatu znaleźć można takie, które zawierają dodatkowe substancje, w tym naturalne wyciągi z ziół.

3. Naturalne spalanie oraz ograniczanie wchłaniania tłuszczów z pokarmu

W okresie zimowym warto zainteresować się naturalnymi spalaczami tłuszczu, a także sposobami na ograniczenie wchłaniania tłuszczu z pokarmu. Warto zainteresować się takimi produktami jak:

  1. Imbir i cynamon – te dwie wspomniane już przyprawy mocno podkręcają metabolizm i są silnymi naturalnymi spalaczami tłuszczu.
  2. Chrzan – korzeń chrzanu również niezwykle przyspiesza proces utraty wagi. Popularnym sposobem na szybkie schudnięcie jest zblendowanie ze sobą około 120g korzenia chrzanu, trzech cytryn oraz trzech łyżek miodu. Niektórzy dodają do tego jeszcze świeży imbir. Taka mikstura pozwala szybko spalić tłuszcz i zapobiegnie także przybieraniu na wadze.
  3. Ocet jabłkowy – łyżka octu jabłkowego rozcieńczona szklanką wody wypita 2 razy dziennie skutecznie usprawni proces trawienia. Ocet jabłkowy ogranicza także wchłanianie się tłuszczu z pokarmów.
  4. Witamina C – podobnie jak ocet jabłkowy, powoduje ona ograniczenie wchłaniania tłuszczy z pokarmów.

Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzać z witaminą C i octem jabłkowym, gdyż ich nadmierne spożycie dobowe może spowodować niedobór tłuszczy w organizmie – szczególnie tych dobrych i potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

4. Błonnik – klucz do sprawnego pasażu treści w układzie pokarmowym

Wrogim szczupłej sylwetki są również zaparcia, które w okresie zimowym szczególnie mogą dać się we znaki ze względu na ubogą w błonnik dietę oraz brak ruchu. Aby usprawnić pasaż treści przez układ pokarmowy i nie dopuścić do zaparć trzeba więc dostarczać organizmowi błonnika, który znajdzie się w wielu produktach. Przykładowymi i dostępnymi podczas zimy są chociażby:

  • Siemię lniane
  • Płatki owsiane
  • Pieczywo pełnoziarniste
  • Rośliny strączkowe
  • Śliwki we wszystkich formach
  • Daktyle
  • Szpinak
  • Warzywa kapustne – kapusta, brokuł, kalafior, brukiew, jarmuż, kalarepa

5. Sycące warzywa podstawą diety zimowej

W trakcie zimy dobrze jest spożywać potrawy zawierające spore ilości sycących warzyw, które jednocześnie nie są kaloryczne. Pomoże to uchronić przed spożyciem nadmiernej liczby kalorii. Proponowane warzywa to:

  1. Marchew
  2. Cukinia
  3. Bakłażan
  4. Buraki

Okres zimowy to dobra pora na eksperymenty z kuchnią wegetariańska i wegańską, która pozwoli utrzymać zgrabną sylwetkę.

6. Ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych

Zimą dobrze jest zmniejszyć spożycie tłuszczów zwierzęcych i smażyć na olejach, a także spożywać znaczne większe ilości warzyw niż zazwyczaj. Poza tak popularnym smażeniem na oleju słonecznikowym i rzepakowym można smażyć potrawy na przykład na oliwie z oliwek, oleju kokosowym, czy oleju sezamowym.

7. Pożywne zupy typu krem na obiad i kolację

Bardzo dobrze jest też ograniczyć nieco przyjmowanie w okresie zimowym posiłków w formie stałej, a najlepiej jest spożywać zupy typu krem, szczególnie sporządzane z roślin strączkowych. Zapewniają one długie poczucie sytości, a także dostarczają ogromne ilości wartościowego białka.

Stosowanie się do powyższych poskutkuje brakiem konieczności zrzucania nadmiernej ilości kilogramów, które tak często pojawiają się w okresie zimowym przez zubożenie diety oraz brak ruchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na górę