Najlepszy portal o zdrowiu

Implanty zębowe – czy warto?

Brak jednego lub kilku zębów w łuku to wskazanie do jak najszybszego ich uzupełnienia. Tym bardziej, jeżeli pacjent musi mieć usuniętą większą część zębów lub wszystkie, kolejnym krokiem jest zadbanie o jego komfort życia oraz możliwość rozdrabniania pokarmów, poprzez zastosowanie różnych typów uzupełnienia protetycznego. Implanty zębowe są stosunkowo najnowszą, ale coraz powszechniejszą technologią. Czy warto się na nie zdecydować i jakie są ich zalety?

Czym są implanty zębowe i jak przebiega proces ich wszczepienia?

Implant to tytanowy wszczep, który wprowadza się bezpośrednio do kości w miejscu ubytku. Na tym wszczepie, czyli części wewnętrznej, osadza się tymczasową, a z czasem stałą koronę. Implant idealnie integruje się z kością ponieważ nią obrasta. Tytan jest materiałem doskonale tolerowanym przez ciało ludzkie. Ryzyko odrzutu jest minimalne i to tylko najczęściej wtedy, kiedy dojdzie do stanu zapalnego, spowodowanego niedostateczną higieną. Wszczepu dokonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Po okresie wygojenia i osadzenia korony stałej, pacjent praktycznie może zapomnieć o tym, że miał w ustach jakąkolwiek ingerencję, ponieważ ząb wygląda jak własny. W ten sposób można uzupełnić brak jednego, kilku lub nawet wszystkich zębów. Wszczep zazwyczaj wystarcza na całe życie, zaś koronę zwykle wymienia się po 25 latach.

Czy implanty zębowe to dobre rozwiązanie?

Okazuje się, że w branży stomatologicznej nie ma obecnie lepszej opcji niż uzupełnienie braków w łuku za pomocą implantów. Są one nie do odróżnienia od zębów naturalnych, ale także idealnie spełniają ich funkcję, znacznie lepiej niż jakiekolwiek inne uzupełnienie. Wystarczy porównać implanty z najbardziej popularnym rozwiązaniem, jakim jest proteza zębowa. Nawet ta najnowocześniejsza może być niewygodna i sprawiać dyskomfort. Trzeba ją wyjmować do mycia. W przypadku implantu nie ma takich niedogodności.

A co powiedzieć o mostach protetycznych? Za ich pomocą można uzupełnić jednie jeden lub dwa sąsiadujące ze sobą zęby w łuku. Wymaga to posiadania zębów z jednej i z drugiej strony, by można było osadzić na nich most. Ponadto zdrowe zęby trzeba oszlifować. To rozwiązanie nie do przyjęcia przez wielu pacjentów, a nawet stomatologów. Tymczasem implant nie musi mieć żadnego oparcia, jest w pełni zintegrowany z kością. Nie ma potrzeby niszczyć zębów sąsiadujących. Ponadto można to rozwiązanie wykorzystać nawet jeżeli pacjent ma kilka braków obok siebie czy całkowite bezzębie. Dla zredukowania kosztów na implantach można osadzić protezę. Wtedy wystarczy 6-8 wszczepów.

Jak dbać o implanty?

Lekarz z pewnością uświadomi pacjenta przede wszystkim o konieczności regularnych wizyt kontrolnych, zwłaszcza na samym początku po wszczepieniu implantu. Stomatolog będzie dokładnie oglądał miejsce wszczepu, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie zdiagnozować nawet najmniejszy stan zapalny. Kolejna ważna sprawa to rygorystyczna i dokładna higiena jamy ustnej po każdym posiłku, także nitkowanie i używanie płynu do płukania jamy ustnej.

Ważne, by wszystkie bakterie były na bieżąco usuwane, ponieważ rozwój jakiegokolwiek stanu zapalnego mógłby grozić odrzutem wszczepu. Z tego względu osobie, które nie ma zakorzenionego nawyku dokładnego dbania o higienę jamy ustnej, chirurg po prostu nie wykona zabiegu. Zalecane jest też rzucenie palenia, ponieważ taki nawyk nie pomaga w utrzymaniu jamy ustnej w należytym stanie.

Podsumowując, można stwierdzić, że implanty zębowe to obecnie najlepszy sposób na uzupełnienie braków. Zapobiegają one skrzywianiu zgryzu, pozwalają zachować prawidłowe procesy żucia oraz wyglądają bardzo estetycznie. Nawet w przypadku, kiedy brakuje kości, by można było dokonać wszczepu od razu, można przeprowadzić zabieg jej uzupełnienia. Wtedy leczenie trwa po prostu dłużej. Wysoka cena implantów jest w pełni uzasadniona ich jakością. Każdy dobry gabinet stomatologiczny oferuje wygodny, ratalny system opłacenia takiego leczenia protetycznego, dzięki czemu każdy może cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na górę