Najlepszy portal o zdrowiu

Domowe sposoby na swędzenie skóry – poznaj 5 skutecznych

Intensywny świąd skóry to zawsze nieprzyjemne uczucie, z którym każdy chciałby sobie jak najszybciej poradzić. Warto jednak pamiętać o tym, że różne mogą być jego przyczyny, a zatem sposób postępowania i łagodzenia go trzeba dobrać odpowiednio, tak by nie zwalczyć tylko nieprzyjemnego objawu, ale również usunąć przyczyny (na przykład podczas choroby).

Jakie są najczęstsze przyczyny świądu?

Świąd może wystąpić w różnych sytuacjach: może być oznaką jakiejś choroby skórnej, przy której pieczenie i swędzenie jest jednym z objawów (na przykład podczas ospy czy odry, bostonki, liszaja, albo świerzbowca lub w przypadku tak bardzo popularnej grzybicy). Może być oznaką alergii, w takich sytuacjach wysypka i swędzenie mogą się czasami pojawić dosłownie chwilę po kontakcie z alergenem. Swędzenie skóry to też często objaw w przypadku mocnego jej przesuszenia.

Zimą, gdy suche powietrze z kaloryferów podrażnia delikatną skórę, na podrażnienia i swędzenie cierpi wiele osób. Poza tym swędzenie może być też objawem po ugryzieniu przez owady, szczególnie w przypadku osób z bardzo wrażliwą skórą. Bez względu na przyczynę warto znać kilka sposobów na to, jak można poradzić sobie z tym nieprzyjemnym uczuciem. Należy pamiętać jednak o tym, że w niektórych sytuacjach ( w przypadku poważnych chorób) domowe sposoby mogą okazać się niewystarczające. Wtedy konieczna będzie wizyta u lekarza i przyjęcie leków.

1. Skuteczne domowe sposoby na swędzenie skóry – moc roślin

Dawniej nie było tak wielu leków antyalergicznych czy maści z antybiotykami, a ludzie musieli sobie w jakiś skuteczny sposób radzić z nieprzyjemnym świądem. W tym celu wykorzystywali zatem moc ziół i roślin leczniczych, dzięki którym udawało się im przynajmniej w jakimś stopniu złagodzić uczucie świądu. W dobie dzisiejszych czasów, gdy powrót do natury i pradawnych sposobów leczenia staje się tak modny, coraz częściej korzysta się z mocy roślin. Jakie zioła pomogą zatem na pieczenie i swędzenie oraz w jaki sposób z nich korzystać? Najczęściej przygotowuje się z nich różnego rodzaju napary do przemywania skóry, ze świeżych elementów roślin można natomiast robić okłady. Jedną z najpopularniejszych roślin używanych w tym celu jest babka lancetowata, która jest pospolitą rośliną w całym kraju. Z suszonych liści babki można przygotować napar do przemywania skóry, świeże potłuczone liście babki przydadzą się natomiast do robienia okładów. Inne popularne rośliny wykorzystywane do pielęgnacji podrażnionej skóry to młodziutkie pączki topoli, bratek polny, świeża mięta. Poza tym na przykład na swędzące miejsce po ugryzieniu przez owady zawsze warto przykładać plaster cebuli. Cebula uśmierza ból i dotkliwe swędzenie na przykład po ugryzieniu przez pszczołę lub osę. Poza tym na ugryzienie świetnie działa również przyłożenie wacika kosmetycznego nasączonego octem jabłkowy.

swędząca skóra domowe sposoby

2. Skuteczna pielęgnacja podczas kąpieli i po

Jeżeli przyczyną swędzenia skóry jest jej podrażnienie i przesuszenie, skóra łuszczy się, pojawiają się na niej suche czerwone plamy, warto o nią odpowiednio zadbać podczas kąpieli. Prawdziwe ukojenie może przynieść używanie odpowiednich kosmetyków myjących. Dobrze jest zaopatrzyć się na przykład w kosmetyki dla dzieci, które są przeznaczone do pielęgnacji skóry atopowej od pierwszego dnia życia. Dla ludzi dorosłych takie kosmetyki myjące będą jak zbawienie – najlepiej sprawdzają się tutaj emolienty. Można używać również myjących oliwek pod prysznic czy do kąpieli, całe ciało wycierać miękkim ręcznikiem, a następnie skórę nasmarować odpowiednimi balsamami. Taka domowa pielęgnacja powinna przynieść poprawę stanu skóry oraz złagodzić świąd. Warto zwracać uwagę również na jakość tkanin ubrań, które zakłada się na co dzień. W przypadku podrażnionej i swędzącej skóry często najlepiej sprawdzają się tkaniny naturalne i ekologiczne, a zatem bawełna lub len.

3. Okłady z glinki

Poza naturalnymi preparatami i naparami z ziół, warto również wiedzieć o dobroczynnym wpływie naturalnych glinek na skórę. W sklepach z produktami ekologicznymi, a czasami również w aptekach można kupić różne glinki do przygotowywania w domu. Popularna jest na przykład glinka biała, czerwona lub zielona. Dzięki nim można przygotować naturalne łagodzące okłady na skórę, szczególnie w przypadku suchej i swędzącej skóry na twarzy. Trzeba jednak pamiętać o tym, by po nałożeniu takiej maseczki z glinki na twarz czy inne partie ciała, spryskiwać wodą skórę. Idealnie nadaje się do tego na przykład woda termalna w aerozolu. Nie można bowiem dopuścić do zaschnięcia glinki, bo może to spotęgować świąd.

4. Zimne okłady i chłodzenie skóry

Kolejny szybki domowy sposób na uśmierzenie świądu, to po prostu stosowanie różnego rodzaju zimnych okładów i chłodzenie skóry. W tym celu można na przykład stosować chłodzące maści z Pantenolem ( na przykład na świąd po oparzeniach słonecznych), woreczki z pokruszonym lodem, zmrożone liście babki lancetowatej albo aloesu. Można również kupić specjalne żelowe woreczki, które wkłada się do zamrażarki po to, by tam się schodziły, a następnie przykłada się je na swędzące miejsca.

5. Lecznicze kąpiele

Ostatnie sposób, szczególnie przydatny w przypadku świądu całego ciała to zażycie leczniczych kąpieli. W tym celu można na przykład przygotować kąpiel z domowym krochmalem, to jest metodą zalecaną również dla małych dzieci. Do kąpieli można też dodać płatki owsiane, które zawierają wiele dobroczynnych mikro i makroelementów oraz witamin, oraz będą delikatnie natłuszczać skórę. Domowe sposoby na swędzenie skóry mogą pomóc w przypadku stosunkowo niewielkich problemów. W przypadku poważniejszych trudności zdrowotnych warto skonsultować się z lekarzem. W domu dobrze jest mieć natomiast wapno w płynie, aby w przypadku silnego świądu zażyć odpowiednią dawkę przed konsultacją z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na górę