Najlepszy portal o zdrowiu

Dobry materac = zdrowy sen

Najważniejsza jest wygoda. Nawet jeśli w trosce o kręgosłup wybierzesz najlepszy materac ortopedyczny, na którym trudno ci będzie zasnąć, a jeszcze trudniej wyspać się nic przez to nie zyskasz, co najwyżej jeszcze gorsze samopoczucie. Wybór materaca jest kluczowy dla twojego zdrowia, dlatego warto poświęcić mu trochę czasu i uwagi, tym bardziej że zdrowy spokojny sen to nie tylko wypoczynek, ale i zdrowie.

Czy wszyscy muszą rozważnie dobierać materace?

Przyjęło się sądzić, że na wybór materaca powinny zwracać uwagę przede wszystkim te osoby, które cierpią na jakieś dolegliwości związane z kręgosłupem lub całym układem szkieletowym. Tymczasem nie jest to prawdą. Materac wpływa na każdego, kto na nim śpi. Wszyscy powinniśmy więc zwracać uwagę na jego wybór.

Szczególne potrzeby

Szczególne potrzeby mają alergicy i osoby cierpiące na różnego rodzaju deformacje kręgosłupa. To nie ulega wątpliwości. W ich przypadku dobór materaca nie tylko warunkuje funkcjonowanie w ciągu dnia, ale może pogłębiać lub spłycać wady kręgosłupa, lub nasilać albo łagodzić objawy alergii. Materac ma więc znaczenie lecznicze i rehabilitacyjne. Czy z punktu widzenia tych osób materace ortopedyczne i materace antyalergiczne zawsze są najlepszym wyborem?

Materace ortopedyczne

Materace ortopedyczne zasługują w pełni na miano sprzętów rehabilitacyjnych. Dzięki dobrze dopracowanej konstrukcji materace te podpierają kręgosłup w newralgicznych punktach i odciążają nadmiernie obciążone kręgi. Dzięki temu kręgosłup rzeczywiście wypoczywa, a przy okazji odpoczywają też mięśnie i układ nerwowy.

Współczesne materace, szczególnie te, które posiadają różne strefy twardości i/lub wykonane są z materiałów termoelastycznych, spełniają podstawowe wymogi stawiane materacom ortopedycznym. Nie każdy, komu doskwiera bolący kręgosłup, musi więc od razu decydować się na zakup specjalistycznego materaca ortopedycznego.

Materace dla alergików

Są wykonane z materiałów, które słabo wchłaniają kurz, pył i zanieczyszczenia. Dzięki temu roztocza rozwijają się w nich słabiej niż w innych. Część materaców antyalergicznych ma dodatkowe powłoki o działaniu przeciwbakteryjnym i hipoalergicznym. Wszystkie materace tego typu mają zdejmowane pokrowce, co ułatwia utrzymanie ich w czystości.

Czy taki materace są rzeczywiście niezbędne osobom ze skłonnościami do alergii? I tak, i nie. Większość współcześnie produkowanych materaców ma właściwości antyalergiczne i wszystkie mają (a przynajmniej powinny mieć) łatwo zdejmowalne pokrowce. Inwestycja w materac antyalergiczny może więc być dobrym rozwiązaniem, aczkolwiek nowoczesne materace innych typów również zapewniają wysoką higienę snu.

Wypełnienie

Wspomniane wyżej materace termoelastyczne wypełnione są specjalnym tworzywem, które reaguje na ciepłotę ciała i idealnie dostosowuje się do niego. Nie oznacza to jednak, że tradycyjne materace sprężynowe wyszły z użycia. Wciąż są dostępne w takiej postaci, w jakiej znali je jeszcze nasi rodzice i dziadkowie.

Powoli zaczynają jednak dominować materace kieszeniowe – ze sprężynami, które nie są połączone ze sobą – każda z nich znajduje się w odrębnej kieszonce, dzięki czemu materac sprężynowy zyskuje uniwersalizm i staje się materacem lepiej dopasowanym do potrzeb współczesnego człowieka ze zbolałym i / lub zdeformowanym kręgosłupem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na górę