Najlepszy portal o zdrowiu

Detoks owocowy – jak prawidłowo go przeprowadzić?

Detoks owocowy to świetny sposób na to, aby oczyścić organizm z wszelkich toksyn. Ważne jest to, aby takie odtruwanie nie było przeprowadzane zbyt często. Optymalna częstotliwość to dwa, maksymalnie trzy razy w roku. Dzięki temu osiągniemy pożądane efekty. Warto wspomnieć, że detoks owocowy działa również odkwaszająco. Wiele osób twierdzi, że nie jest on tak wyczerpujący, jak inne popularne metody. Istotne jest jednak to, aby podejść do tematu rozsądnie.

Rodzaje detoksu owocowego

Wyróżnia się kilka rodzajów detoksu owocowego, a wybór zależy wyłącznie od osobistych upodobań i potrzeb. Jeśli będzie to nasze pierwsze oczyszczanie, to warto postawić na krótszą kurację. Można wyróżnić:

Dwudniową dietę jabłkową – jest ona idealna podczas odchudzania. Warto wiedzieć, że toksyny zgromadzone w organizmie mogą skutecznie utrudnić eliminację zbędnych kilogramów. Jabłka usprawniają proces przemiany materii. W tej diecie przez dwa dni spożywa się wyłącznie te owoce. Jedynym urozmaiceniem jest mieszanie różnych odmian jabłek. Należy jeść takie ilości, aby w pełni się nasycić.

Pięciodniową dietę jagodową – owoce te są nie tylko smaczne, ale również bogate w składniki niezbędne do oczyszczenia organizmu. Jagody można łączyć z np. płatkami pełnoziarnistymi, siemieniem lnianym, orzechami. Istotne jest, aby każdy posiłek był lekki i zawierał w sobie jagody.

Siedmiodniowa dieta ananasowa – jest to opcja dla tych, którzy nie chcą decydować się na zbyt rygorystyczną kurację. W tej diecie należy spożywać dziennie trzy normalne posiłki. Dwa posiłki zastępujemy ananasowymi przekąskami. Przez dwa ostatnie dni detoksu należy jeść wyłącznie ananasy.

Siedmiodniowy detoks żurawinowy – do szklanki niegazowanej wody należy wlać około trzy łyżki czystego soku z żurawiny. Każdego dnia należy pić na czczo jedną szklankę przygotowanego napoju. Podczas dnia można spożywać wyłącznie lekkie posiłki.

Jak urozmaicić dietę owocową?

Dla wielu osób dieta owocowa może wydawać się zbyt rygorystyczna. Ten typ detoksu uznawany jest za wyjątkowo skuteczny, ale jednocześnie męczący i monotonny. Właśnie dlatego warto poszukać sposobów na jej urozmaicenie. Ciekawą propozycją jest dziesięciodniowa dieta ułożona przez dietetyczkę Maję Błaszczyszyn. Pierwsze skrzypce odgrywają tutaj owoce. Dieta uwzględnia jednak warzywa, nabiał, a także inne produkty bogate w substancje oczyszczające. Dzięki temu dostarczymy organizmowi szereg witamin, minerałów, czy też składników odżywczych.

– Dzień 1 i 2 – przed dwa dni spożywamy jedynie owoce. Na uwagę zasługuje fakt, że w ciągu dnia możemy jeść różne produkty np. jabłka i ananasy. Nie można jednak spożywać ich jednocześnie. Ważne jest, aby zachować minimum dwie godziny przerwy przed wprowadzeniem nowego owocu. Warto podkreślić, że nie ma tutaj ograniczeń, jeśli chodzi o ilość posiłków. Jemy wtedy, kiedy czujemy głód.

– Dzień 3-8 – w tych dniach oprócz owoców spożywamy również warzywa. Pierwszy posiłek musi składać się z owoców, zaś obiad i kolacja z warzyw. Jeśli czujemy głód między posiłkami, to możemy zaspokoić go za pomocą owoców. Przed położeniem się do łóżka warto zaparzyć chińską herbatę NingHong, która wspomaga proces detoksu.

– Dzień 9-10 – w dwóch ostatnich dniach spożywamy także nabiał. Możemy wprowadzić do diety np. kefir, jogurt, mleko sojowe. Oprócz tego możemy przygotować rybę, kurczaka, musli, orzechy, czy też migdały.

Zdaniem dietetyków dieta oczyszczająca przynosi najlepsze efekty wtedy, kiedy jeszcze po jej zakończeniu dbamy o to, aby jeść lekko. Przez około dwa tygodnie po detoksie zaleca się spożywanie 1000 kcal dziennie. Przez następne dwa tygodnie należy przejść na dietę 1500-2000 kcal. Wszystko zależy od naszego trybu życia i zapotrzebowania na energię. Istotne jest to, aby bezpośrednio po detoksie ograniczyć spożywanie mięsa czerwonego, słodyczy, czy też innych niezdrowych produktów spożywczych (np. zawierających dużą ilość konserwantów). Oczywiście zaleca się spożywanie sporej ilości owoców i warzyw.

Dlaczego warto przeprowadzić detoks owocowy?

Detoks owocowy to naturalny, a przede wszystkim skuteczny sposób na pozbycie się toksyn z organizmu. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy chcemy pozbyć się zbędnych kilogramów. Toksyny zalegające w naszym organizmie negatywnie wpływają na samopoczucie. Często rozregulowują pracę układu pokarmowego. Mogą oddziaływać na stan skóry, włosów, czy paznokcie. Właśnie dlatego warto wspomóc organizm podczas usuwania szkodliwych związków.

Stosowanie detoksu owocowego z pewnością doskonale wpłynie na nasz nastrój. Plusem jest również fakt, że nie odbiera on energii. Nie czujemy się głodni, dzięki czemu nie grozi nam osłabienia lub apatia. Dodatkowym plusem jest fakt, że zasilamy organizm w niezbędne witaminy i składniki odżywcze.

Istotne jest to, aby właściwie przygotować się do oczyszczania organizmu. Na kilka dni przed detoksem powinniśmy zrezygnować z używek, tłustych potraw, kawy, mocnej herbaty, mięsa, białego pieczywa, makaronów, płatków zbożowych, czy też otrębów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na górę