Czym są implanty zębów?
Utrata zęba nie musi doprowadzić do tego, że szeroki uśmiech już nigdy nie pojawi się na Twojej twarzy ze względu na nieestetyczną lukę. Na szczęście, dzięki gwałtownemu rozwojowi stomatologii możliwe jest uzupełnienie tego braku bez użycia mostu protetycznego. To innowacyjne rozwiązanie stanowią implanty zębów, które zyskują coraz większą popularność wśród pacjentów gabinetów stomatologicznych.
Czym są implanty zębów Poznań?
Pod pojęciem implant zębowy kryje się sztuczny korzeń. Jest to wszczep przypominający śrubę wielkości naturalnego korzenia, który został wykonany z bardzo wytrzymałego tytanu. Zaletą tego materiału jest biokompatybilność, która odpowiada za brak reakcji alergicznych, co wpływa na jego wysoką tolerancję przez organizm. Implant zostaje wszczepiony w kość pacjenta po to, aby na jego podstawie umieścić koronę, czyli sztuczny ząb.
Rodzaje implantów
Obecnie w branży stomatologii estetycznej wyróżnia się następujące rodzaje wszczepów:
– wszczepy podokostnowe – umieszcza się je pod okostną, co skutkuje bezpośrednim pokryciem kości wyrostka zębodołowego (rozwiązanie to jest dość rzadko stosowane),
– wszczepy endodontyczne – są wykorzystywane w niewielkiej liczbie przypadków,
– wszczepy śródkostne– występują one w formie śruby, walca lub korzenia ( ten typ implantów jest najczęściej stosowany przez stomatologów ),
– wszczepy płytkowe, czyli ostrza.
Nie jest to jednak jedyna klasyfikacja wszczepów. Implanty można podzielić również ze względu na metodykę postępowania, wyróżniając:
– wszczepy natychmiastowe (jednofazowe) – zostają obciążone koroną natychmiast po umieszczeniu implantu w kości,
– wszczepy odroczone (dwufazowe) – wszczepienie korony poprzedzone jest okresem wgajania się wszczepu, który wynosi 3 miesiące dla żuchwy i 6 miesięcy dla szczęki.
Ile braków tyle implantów?
Jeśli brakuje Ci więcej zębów niż jeden, z pewnością myślisz, że każdemu ubytkowi powinien odpowiadać jeden implant. Na szczęście, liczba wszczepów nie zawsze musi równać się liczbie brakujących zębów. Wielu stomatologów radzi, by w tak drastycznych przypadkach wykonać implantację kilkupunktową, która stanie się oparciem dla wszystkich nowych koron. Warto wiedzieć, że implanty są również świetnym udogodnieniem dla osób noszących protezy całościowe. Wystarczą zaledwie dwa implanty, by bez problemu oprzeć na nich całą protezę, poprawiając przy tym komfort pacjenta.
Rola korony
Sam implant to nie wszystko. Ważną część tej konstrukcji stanowi korona protetyczna, która jest na nim mocowana przez stomatologa. Kiedy można ją „zainstalować” na tytanowym korzeniu? Obowiązkowym etapem poprzedzającym ten proces jest integracja implantu z kością przyzębia. Następnie, stomatolog nakłada korony protetyczne za pomocą łączników implantologicznych. Warto wiedzieć, że nie każda korona nadaje się do montowania na implantach. Ze względu na szczególną trwałość do tych konstrukcji rekomenduje się korony porcelanowe na podbudowie metalowej lub korony pełnoceramiczne na bazie tlenku cyrkonu. Są one niezwykle wytrzymałe.
Zabieg wszczepiania implantów
Wszczepianie implantów jest zabiegiem stomatologicznym, którego nie musisz się bać. Składa się on z trzech ważnych etapów, które obejmują:
1. wszczepienie implantu,
2. wkręcenie specjalnej śruby gojącej,
3. zamocowanie sztucznego zęba, czyli korony.
To trzy proste kroki, które pozwolą Ci się cieszyć kompletnym uzębieniem i magnetyzującym uśmiechem.
Co zyskasz dzięki implantom?
Implant to nie tylko świetne rozwiązanie do trwałego uzupełnienia luki w uzębieniu. Zęby, które odbudowuje się tą metodą są niezwykle podobne do naturalnych zębów, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Zostają doskonale dopasowane do łuku zębowego, co wpływa na komfort ich użytkowania. Na dodatek, przeciwdziałają zanikowi kości oraz chronią zdrowe zęby przed inwazyjnymi zabiegami takimi jak np. szlifowanie pod most. Implanty stanowią przede wszystkim inwestycję w pewność siebie i codzienny komfort. Dzięki nim błyskawicznie zapomnisz o braku jakichkolwiek zębów.