Najlepszy portal o zdrowiu

Czym rożni się dieta węglowodanowa od ketogenicznej?

Wśród wielu rodzajów diet obecnych na rynku, jest kilka szczególnie preferowanych w ostatnim czasie. Wielu zwolenników zyskuje dieta ketogeniczna, która pomaga w krótkim czasie zyskać muskularną sylwetkę i zmniejszyć wagę.

Dieta ketogeniczna

Jest to cały złożony system żywienia, który opiera się przed wszystkim na wyeliminowaniu z diety węglowodanów. Zostają one zastąpione zwiększoną podażą tłuszczów dostarczanych do organizmu.

Całkowite usunięcie węglowodanów z diety, ma wyłącznie charakter czasowy i musi być przeplatane dniami, gdzie występuje tzw. ładowanie węglowodanami czyli okresami wzmożonego przyjmowania węgli.

Dieta ketogeniczna co jeść (produkty)?

  • Dieta ketogenna opiera się na 3-4 posiłkach dziennie.
  • Dieta ta przewiduje niestety dokładne ważenie produktów i obliczanie ich wartości kalorycznej i odżywczej.

Produkty dozwolone:

Podstawę diety stanowią produkty tłuszczowe czuli: olej lniany, siemię lniane, oliwa z oliwek, nasiona chia ale też boczek, smalec, golonka poza tym awokado, sezam i wszelkie odmiany orzechów.

Produkty uzupełniające:

  • trzeba jeść warzywa o dużej zawartości wody to znaczy: ogórki, pomidory, brokuły, szpinak, paprykę.
  • produkty białkowe takie jak jajka i przetwory mleczne, wołowina, wieprzowina.
    Wykluczone są natomiast bób, kapusta,ziemniaki, fasola, bataty, cieciorka.

Dieta ketogeniczna – zasada działania

Założeniem tego rodzaju diety jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy, której następstwem powinno być zmobilizowanie organizmu po sięgnięcie do zapasów zgromadzonych w tkance tłuszczowej.

Zgodnie z podstawowymi założeniami tej diety, spożycie tłuszczu powinno wzrosnąć aż do poziomu od 75% do 90% całego zapotrzebowania energetycznego organizmu, pozostała część energii powinna pochodzić z białek (10%) oraz węglowodanów (3%).

dieta węglowodanowa i ketoniczna

Czy organizm potrzebuje węglowodanów?

Pytanie to, samo ciśnie się na usta, jeśli słyszymy o diecie ketogenicznej, czyli eliminującej węglowodany. Nazwanie tej diety eliminacyjną, jest bardzo pobieżną informacją na temat jej temat, ponieważ eliminacja węglowodanów jest wyłącznie okresowa.

Całkowita ich eliminacja z naszej diety, na dłuższy okres, przyniosłaby więcej skutków negatywnych niż korzyści. Ponieważ układ nerwowy potrzebuje pewnej ilości glukozy, aby móc normalnie funkcjonować, niemożliwe jest opieranie jadłospisu wyłącznie na na białkach i tłuszczach. Bez węgli, nie ma mowy o właściwym działaniu układu nerwowego i nie ma szans na procesy regeneracyjne.

Organizm nie jest on w stanie korzystać z wolnych kwasów tłuszczowych (WKT), kwasy te muszą trafić do wątroby, która produkuje z nich odpowiednią ilość ketonów potrzebnych do podtrzymania aktywności mózgu.

Jednak dieta ketonowa jest bardzo obciążająca dla tarczycy, dlatego konieczne jest okresowe ładowanie organizmu węglowodanami.

Dieta węglowodanowa

Jest to plan żywieniowy mający na celu odchudzenie organizmu, który opiera się na produktach węglowodanowych o niskim indeksie glikemicznym.

Dieta ta opiera się przede wszystkim na: warzywach, owocach, świeżych sokach i pełnoziarnistych produktach zbożowych.

Założeniem tej diety, jest teoria, według której o wadze decyduje szybkość spalania dostarczonych kalorii. Składniki diety to oczywiście głównie węglowodany jednak o niskim indeksie glikemicznym. Zależnie od celu dieta ta może pomóc w budowie tkanki mięśniowej lub w spalaniu tkanki tłuszczowej.

Zasady diety węglowodanowej na odchudzanie

Dieta węglowodanowa na odchudzanie jest jedną z nowszych propozycji dietetycznych opracowanych przez dietetyków. Podstawowym założeniem tego programu żywieniowego, jest stwierdzenie, że o wadze nie decyduje kaloryczność posiłków, ale szybkość spalania przez organizm dostarczanych mu kalorii. Dieta węglowodanowa opiera się na spożywaniu dużej ilości węgli. Zalecane są: owoce, warzywa, świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne oraz produkty zbożowe o niskim indeksie glikemicznym.

Indeks glikemiczny jest wskaźnikiem informującym, jak poszczególne pokarmy wpływają na poziom cukru we krwi. Produkty o niskiej wartości tego wskaźnika nie powodują gwałtownych skoków poziomu glukozy we krwi.

Do żywności o niskim indeksie glikemicznym zalicza się m.in.:

  • pełnoziarniste pieczywo i pełnoziarniste produkty zbożowe takie jak: makaron razowy z zaznaczeniem, że powinien być gotowany al dente, płatki owsiane,
  • brązowy ryż,
  • warzywa strączkowe takie jak fasola, soczewica,
  • jogurty naturalne,
  • chudy ser twarogowy,
  • chude i półtłuste mleko,
  • większość warzyw i owoców,
  • ryby, owoce morza, mięso, wędliny.

W przypadku diety węglowodanowej, wyeliminowane powinny zostać produkty o wysokim indeksie glikemicznym. Z tego powodu bezwzględnie zabronione są: wszystkie słodycze, biały cukier ale też ziemniaki w każdej postaci, frytki, tłuste mleko, gotowane warzywa takie jak marchew, dynia, buraki, jasne pieczywo, biały ryż, makaron z białej mąki, słodzone jogurty owocowe, produkty mączne (np. naleśniki, racuchy), ciasta, produkty wysoko przetworzone.

Należy unikać także: miodu i produktów z duża zawartością miodu, płatków kukurydzianych i produktów z mąką kukurydzianą, winogron, bananów, owoców kandyzowanych ale też mąki ziemniaczanej. Nie można też spożywać: napojów gazowanych, panierek oraz konfitury czy dżemów.

Każda z opisanych powyżej diet, ma swoje plusy i minusy, wymagają one jednak sporej ilości wyrzeczeń i mogą być obciążeniem dla nieprzygotowanego organizmu a co za tym idzie mogą wywołać poważne konsekwencje zdrowotne i powinny być skonsultowane z lekarzem.

Podsumowanie:

Plusy diety węglowodanowej

  • wyższy poziom oraz lepsza przyswajalność glikogenu;
  • wyższy poziom hormonów: IGF-1, leptyna, tarczyca (T3);
  • obniżenie poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu;
  • poprawa sprawności podczas intensywnych ćwiczeń;

Plusy diety tłuszczowej

  • wyższy poziom ciał ketonowych i hormonów: glukagonu, katecholaminy;
  • kontrola i zmniejszenie odczuwania głodu co pomaga unikać kompulsywnego objadania się;
  • lepsza przyswajalność białka w diecie;
  • niższy poziom hormonu insuliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na górę