Czy ogrzewanie węglem jest zdrowe?
Obecnie nadal najpopularniejszym rodzajem ogrzewania jest ogrzewanie węglem. Chociaż trzeba liczyć się z koniecznością nadzorowania pracy posiadanego kotła, to jednak węgiel jest znacznie tańszym źródłem paliwa niż gaz czy też energia elektryczna. Wykonanie kotłowni jest znacznie mniej problematyczne niż kompletnej instalacji gazowej i można liczyć także na niewielkie koszty eksploatacyjne. Oczywiście palenie węglem odbija się niekorzystnie na środowisku naturalnym, jednakże do dyspozycji są kotły 5 klasy emisji spalin, które trawią pellet, biomasę czy ekogroszek. Są to kotły zautomatyzowane, które spełniają normy emisji zanieczyszczeń. Dzięki nim można koszty ogrzewania są mniejsze, a eksmisja toksyn zredukowana.
Ogrzewanie węglem a kwestia zdrowia
Nie jest żadną tajemnicą, że spalany w kotłach węgiel wiąże się emisją toksycznych substancji do środowiska, szczególnie jeśli mowa jest tutaj o starodawnych modelach. Do tego jeszcze dochodzi nieodpowiednia technika rozpalania w piecu oraz przepalanie po kilka godzin wieczorem zamiast grzania dłużej i z niższą temperaturą. W ten sposób nie tylko nie ma mowy o ekologii, ale i także o oszczędnościach. Drobinki pyłu znajdujące się w dymie przedostają się do płuc. Dodatkowo substancje smoliste są transportowane z pyłem bezpośrednio do krwiobiegu, a to już prosta droga do nabawienia się wielu chorób w postaci miażdżycy, nadciśnienia, astmy czy też nawet raka płuc. Zanieczyszczenia w postaci dymu i pyłu są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia i przyczyniają się do powolnej śmierci. Z całą pewnością warto zatem dobrze zastanowić się nad wybranym system ogrzewania i powziąć odpowiednie kroki w celu jego modernizacji. Inwestycja w nowoczesny kocioł, rozpalanie od góry i utrzymywanie przez cały czas stałej temperatury w pomieszczeniach jest kluczem do sukcesu.
Nowoczesne kotły węglowe są znacznie mniej kłopotliwe w użytkowaniu, a węgiel stanowi najefektywniejsze i najtańsze źródła paliwa energetycznego. Bardzo ważną kwestią podczas wybierania kotła jest zwrócenie uwagi na komfort jego obsługi. W zależności od wybranego modelu konieczne może być regularne dosypywanie paliwa, regulowanie intensywności spalania i czyszczenie wymiennika lub zautomatyzowany kocioł z podajnikiem paliwa, co wiąże się z większą wygodą i oszczędnością paliwa.
Kotły węglowe 5 klasy, czyli sposób na czystsze powietrze
O złej jakości powietrza i jego wpływie na zdrowie mówi się coraz więcej. Obecnie weszły w życie przepisy, które zakazują sprzedaży i instalacji kotłów o niskiej klasie, które są źródłem toksycznego smogu. Niska emisja to nic innego jak kancerogenne pyły i benzopiren, które powstała na skutek spalania węgla w domowych kotłowniach. Od lipca 2018 niemożliwe jest wprowadzanie do obrotu wyłącznie kotłów klasy niższej niż 5. Kotły te różnią się od starych urządzeń tym, że emitują nawet do 50% mniej toksycznych substancji w postaci tlenku węgla, pyłów i zanieczyszczeń gazowych. Wyposażono je w elektroniczne systemy precyzyjnego dozowania powietrza i paliwa. W komorach znajdują się materiały ceramiczne będące w stanie akumulować ciepło o wysokie temperaturze, która potrzebna jest do związków wydzielających się z paliwa. Z kolei turbulizatory zaburzają ruch spalin, co przekłada się bezpośrednio na lepsze oddawanie ciepła i wyższą sprawność samego kotła. Dzięki nim pył zostaje zatrzymany w kotle, a więc do powietrza nie przedostają się zanieczyszczenia.
Dlaczego warto wybrać nowoczesne kotły?
• Do dyspozycji mamy urządzenia ekologiczne i o wysokiej sprawności.
• Jeśli kocioł zostanie właściwie dobrany, to będzie w stanie pracować z wysoką sprawnością przez cały sezon.
• Do wyboru są kotły na paliwo stałe piątej klasy zasypowe i z podajnikiem.
• W przypadku kotła bez dmuchawy i elektronicznego sterownika będzie on działał bez dostawy prądu, czyli nawet w razie wystąpienia awarii sieci energetycznej.
• Niektóre modele kotłów na paliwa stałe 5. klasy mają nawet automatyczne zapalarki.
• Na zakup nowego kotła 5 kasy można uzyskać dofinansowanie. Dostępne są także kredyty preferencyjne na wymianę kotła.