Najlepszy portal o zdrowiu

Catering dla dzieci jako ekonomiczne rozwiązanie dla szkół i przedszkoli

Prowadzący placówki dla dzieci: szkoły, przedszkola i żłobki są bardzo poważnie obciążeni wszystkimi aspektami opieki, nauczania i wychowania. W wszystkich tych miejscach oprócz spełniania zasadniczych funkcji niezwykle istotne jest także zapewnienie odpowiedniego wyżywienia, dlatego nawiązują współpracę z firmami oferującymi catering dla dzieci. Korzystanie z usług wyspecjalizowanego partnera w tej dziedzinie jest z wielu względów lepszym rozwiązaniem niż prowadzenie własnego zaplecza kuchennego, szczególnie jeśli dotyczy to mniejszych instytucji, gdzie zajęcie dodatkowych pomieszczeń oraz zatrudnianie wykwalifikowanych pracowników jest sporym wyzwaniem logistycznym i finansowym.

Jakie usługi oferują zewnętrzne firmy prowadzące catering dla dzieci?

Są to kompletne zestawy posiłków, które po uzgodnieniu warunków dostawy są dostarczane na miejsce o określonych porach dnia. Catering dla dzieci do szkół uwzględnia specyfikę żywienia uczniów w konkretnym wieku. Posiłki są zbilansowane pod względem kalorycznym, a także wartości odżywczych. Zawierają odpowiednią dawkę witamin, minerałów oraz są przyrządzane z wysokiej jakości świeżych i zdrowych produktów.

Zarówno catering dla dzieci dla przedszkoli, jak i dla szkół jest przygotowywany przez wykwalifikowaną kadrę zatrudnioną w firmie cateringowej. Posiłki przygotowują kucharze w oparciu o receptury sporządzone przez specjalistów dietetyków, dlatego każdy zestaw posiada wszystkie konieczne składniki pokarmowe oraz jest podany estetycznie, aby był atrakcyjny dla dzieci nie tylko pod względem smakowym, ale także wizualnym. Przy komponowaniu menu bierze się pod uwagę przede wszystkim wiek dziecka oraz jego zapotrzebowanie na walory kaloryczne i żywieniowe, a także na świeże i zdrowe produkty do ich przygotowania.

Jakie korzyści ze współpracy z firmą zewnętrzną mają szkoły i przedszkola?

Najważniejszą korzyścią z wyboru firmy cateringowej do przygotowywania posiłków dla dzieci jest ich urozmaicenie, przyrządzanie zgodnie z zasadami higieny i sztuki kulinarnej. Doskonale zbilansowane pod każdym względem, świeże, dostarczone na czas posiłki zapewniają dzieciom odpowiednie wyżywienie zgodne z ich zapotrzebowaniem na kaloryczność i wartości odżywcze. Dietetycy, którzy przygotowują zestawy dla dzieci mogą na życzenie skomponować posiłki dla alergików, bezglutenowe, bezmleczne, czy bezjajeczne.

To bardzo ważne w przypadkach, kiedy dzieci z takimi wymaganiami żywieniowymi przebywają w danej placówce. Niebagatelną korzyścią ze współpracy z firmą realizującą catering dla dzieci dla szkół jest wyprowadzenie poza placówkę bardzo wymagającej i trudnej w utrzymaniu działalności kuchni. Ta część robocza znajdująca się na terenie szkoły lub przedszkola generuje czasem duże problemy oraz ilość wymagań, które dotyczą działalności gastronomicznej ze strony służb sanitarnych jest spora.

Jakie problemy związane z żywieniem placówki szkolne przekazują firmom cateringowym?

Żywienie zbiorowe, a szczególnie jeśli dotyczy ono dzieci jest obwarowane wieloma przepisami prawa, które muszą być respektowane ze względu na specyfikę odbiorcy. Są to przede wszystkim wymogi określone dobrą praktyką higieniczną HACCP, która zawiera szereg obowiązków związanych z przygotowaniem wielu dań kulinarnych jednocześnie. Bardzo ważnym aspektem gotowania posiłków dla dużych grup jest także przechowywanie produktów spożywczych oraz gotowych posiłków, co ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa sanitarnego.

Odpowiedni sprzęt i wyposażenie kuchni jest niezbędne, ale równie ważne jest ich wykorzystywanie zgodnie z zasadami higieny. Zatrudnienie odpowiednio wykwalifikowanej kardy pracowniczej w tym dietetyków to także duże wyzwanie, szczególnie dlatego, że musi ona wykazywać się ogromną odpowiedzialnością za wykonywaną pracę. Nawiązując współpracę z certyfikowaną i doświadczoną firmą cateringową z całą pewnością można liczyć na spełnienie tych wszystkich warunków, które dla placówki szkolnej i przedszkolnej mogą stanowić spore obciążenie organizacyjne, kadrowe oraz finansowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na górę